Băsescu: Ţinta trimiterii în judecată a lui Gabriel Oprea a fost Tiberiu Niţu

Fostul preşedintle Traian Băsescu a comentat, miercuri seară, la TVR, demisia procurorului general Tiberiu Niţu. Oficialul consideră că motivul înlăturării lui Niţu este legat de "o grabă în desemnarea unui alt procuror general".
Iulian Tudor
03 feb. 2016, 20:10
Băsescu: Ţinta trimiterii în judecată a lui Gabriel Oprea a fost Tiberiu Niţu

Traian Băsescu a declarat, marţi, în ziua în care Tiberiu Niţu şi-a dat demisia din funcţia de procuror general, că acesta ar fi trebuit să rămână în fruntea Parchetului General, să nu cedeze unui „șantaj” și să demisioneze. Într-un interviu acordat Televiziunii Publice, fostul şef de stat a revenit la tema „şantajului” şi a explicat de ce crede el că Tiberiu Niţu este un om „şantajabil”.

Tiberiu Niţu este şantajabil pentru că ţinta trimiterii în judecată a lui Gabriel Oprea nu a fost Oprea, ci Tiberiu Niţu. Altfel, referatul DNA ar fi trebuit să conţină doar elemente legate de Oprea, nu şi de Niţu, mai ales că Niţu nu avea nicio treabă cu Parlamentul. Oprea este victimă colaterală„, a explicat Traian Băsescu.

Fostul preşedinte a mai precizat şi că „Niţu nu e acuzat în referatul DNA”.

Obiectivul a fost îndepărtarea lui Tiberiu Niţu. Nu pentru că este o lumină, este foarte slab profesional. Pare a fi o grabă în desemnarea unui alt procuror general. Afirmaţia că a folosit coloana oficială este abuzivă. Nu era coloană oficială, era escortă de la Poliţie„, a mai spus Băsescu.

Procurorul general Tiberiu Niţu şi-a dat marţi demisia din funcţie, ca un „gest de responsabilitate şi onoare”, conform unei declaraţii oficiale a acestuia.

„Cu toate că Raportul MCV validează rezultatele activității mele în fruntea Ministerului Public, la fel și datele din bilanț care vor fi făcute publice în cursul lunii martie, în condițiile în care numele meu și funcția pe care o reprezint sunt asociate în mod artificial cu o situație de natură să aibă consecințe asupra imaginii instituției pe care o conduc, am decis — ca un gest de responsabilitate și onoare — să îmi depun demisia din funcția de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție”, precizează Nițu într-un comunicat.

Demisia procurorului general vine după ce numele său a fost implicat în scandalul legat de folosirea coloanei oficiale. În dosarul deschis de DNA pe numele lui Gabriel Oprea, fost viceprim-ministru pentru Securitate Națională și ministru al Afacerilor Interne, se arată că procurorul general ar fi beneficiat în mod nelegal de coloană oficială. Potrivit unor surse judiciare, Tiberiu Nițu ar fi beneficiat de aproximativ 700 de deplasări însoțit de coloana oficială, din aprilie 2014 până în octombrie — noiembrie 2015.

Bogdan Licu, prim-adjunct al procurorului general, a confirmat, marți, că va prelua interimatul la conducerea Parchetului General, după demisia lui Tiberiu Nițu din funcția de procuror general.

Solicitarea DNA privind încuviinţarea începerii urmăririi penale a lui Gabriel Oprea a fost încuviinţată, miercuri, prin vot secret cu bile în plenul Senatului. Din 133 de voturi exprimate, 102 au fost în favoarea urmăririi penale. În luarea sa de cuvânt înaintea votului, Gabriel Oprea le-a cerut colegilor să voteze pentru ridicarea imunităţii

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Proiectul mastodont pe care nici măcar Nicolae Ceaușescu nu l-a vrut. Nu i-a plăcut ideea și a solicitat o lucrare mult mai scumpă. Se reiau lucrările în 2025 și se intră puternic în primii 35 de km
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Floarea care aduce noroc, iubire și liniște în casa ta
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Ilie Bolojan a modificat măsurile de austeritate! Știrea momentului în România
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită prezentatoare TV. Românii nu o vor uita niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Case vândute cu 10.000 de euro aproape de București! Oferta momentului
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Când dispare omul din om: psihopatia colectivă și fascinația pentru liderii fără milă