BEC a decis că președintele Klaus Iohannis poate candida pentru un post de senator pe lista PNL

Biroul Electoral Central a stabilit, vineri, că președintele Klaus Iohannis poate să candideze pentru un post de senator pe lista PNL, fără a fi nevoie de modificarea legii.
Alina Costache
27 sept. 2024, 18:41
BEC a decis că președintele Klaus Iohannis poate candida pentru un post de senator pe lista PNL

Decizia BEC arată că o persoană poate candida pe lista de partid și dacă nu e membru de partid, însă nu va fi considerat candidat independent. Practic, Klaus Iohannis ar fi putut să candideze la alegerile parlamentare din decembrie pe lista PNL, fără să fie nevoie să-și dea demisia din funcția de președinte și fără a fi nevoie să se înscrie de partid.

Citește și Klaus Iohannis nu mai poate candida nici din partea organizaţiei de unde s-a lansat în politică: „Avem azi Consiliu Director şi nu avem aşa ceva pe ordinea de zi”

Totuși, chiar înainte de decizia BEC, Klaus Iohannis a spus că nu are de gând să candideze la alegerile parlamentare din 2024, prin urmare nici nu va demisiona din funcția de președinte.

„Așa cum am declarat în mai multe rânduri, îmi voi încheia mandatul de Președinte al României la termen și nu voi demisiona din funcție. Nu voi candida la alegerile parlamentare din decembrie, indiferent de decizia pe care o va adopta astăzi Biroul Electoral Central. Nu am susținut și nu susțin modificarea legislației electorale în favoarea unei singure persoane”, a anunțat Iohannis.

Între partidele din coaliție, PSD și PNL, au existat tensiuni din cauza temelor legate de candidatura lui Iohannis și modificarea legii. PSD a transmis că nu susține o modificare a legii propusă de liberali, iar PNL a cerut BEC un punct de vedere pentru ca Iohannis să poată candida la parlamentarele din decembrie.

Citește și Marcel Ciolacu, despre viitorul coaliției PSD – PNL: „Deciziile sunt luate”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
După ce a primit cadou 1.000.000 de euro, Gigi Becali anunță jihadul: „Atacați toate stihiile. Vreau și titlul, și Europa League!”
Capital.ro
Cine l-a distrus pe Călin Georgescu. Ion Cristoiu: Cea mai bună dovadă că justiția e capturată dar nu de cei despre care spun tefeliștii
Playtech.ro
Pe ce teren se poate construi: intravilan sau extravilan. Diferenţe şi condiţii de construire
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Andrei, un ucrainean de 55 de ani, a fost înjunghiat mortal de un moldovean, sub privirile fiicei sale. Totul s-a întâmplat chiar în fața barului unde lucra
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
În ce zone va ninge de Crăciun și Revelion. Cum va fi vremea de sărbătorile de iarnă
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”