Becali: Mi-e scârbă de protestul ăsta. Nu trebuie să luăm apărarea unui arab

Patronul Stelei, George Becali a afirmat, pentru România TV, că în manifestaţiile din Piaţa Universităţii s-au implicat membri ai galeriei Stelei de la peluza Sud, care se implică în mod constant în manifestaţii politice. Becali consideră că aceştia sunt plătiţi şi manipulaţi de structuri neidentificate. Totodată, Becali susţine că românii nu ar trebui să-i ia apărarea lui Raed Arafat "fiindcă nu este creştin".
Adrian Ilie
14 ian. 2012, 19:44
Becali: Mi-e scârbă de protestul ăsta. Nu trebuie să luăm apărarea unui arab

Becali a declarat, într-o intervenţie telefonică la România TV, că printre protestatarii din Piaţa Universităţii s-au infiltrat persoane din galeria Stelei care se implică frecvent în proteste de natură politică, pe lângă cele de la Steaua Bucureşti. „Eu văd pe imaginile televizate câteva persoane pe care le-am văzut şi în galeria de la peluza Sud care erau folosite, manipulate în tot felul de proteste. Le-am văzut în tot felul de la manifestaţii politice şi pe la Guvern”, a declarat patronul Stelei.

El susţine că aceştia s-au organizat pentru a merge în piaţă. „Azi a fost un meci organizat de către Rotariu la Sala Polivalentă, la care au fost 4000 de oameni. Acolo, în sală, erau 200-300 de persoane grupate ce scandau lozinci împotriva preşedintelui Traian Băsescu. După meci instigau pe ceilalţi să vină la Piaţa Universităţii”, a spus preşedintele PNG.

Gigi Becali consideră că mitingul este o manipulare de amploare. „Consider că 20% din cei din Piaţa Universităţii sunt nişte vagabonzi manipulaţi care, la rândul lor, manipulează 500-600 de oameni”, a apreciat europarlamentarul. Acesta a apreciat că jandarmii sunt deplin îndreptăţiţi să folosească violenţa împotriva acestor suporteri. „Trebuie bătuţi mai rău (…) Doi ani mi-au mâncat zilele la Steaua. Când am ieşit de la un meci au aruncat cu pietre spre mine, iar dacă mă nimereau, acum eram mort”, a precizat liderul PNG.

Acesta s-a declarat în dezacord şi cu motivaţia iniţială a protestelor de stradă, anume ca simbol al solidarităţii cu Raed Arafat. „Mie mi-e scârbă de protestul ăsta. Nu sunt de părere să luăm apărarea unui arab (…) Fiindcă nu-i creştin”, a spus Becali. Întrebat cum comentează meritele pe care le are Arafat în ceea ce priveşte sistemul sanitar, europarlamentarul le-a negat. „Ce minuni a făcut Arafat? A luat un sistem francez şi l-a implementat în România”, a replicat George Becali.

DailyBusiness
Salariu de 5.800 de euro pe lună pentru acest loc de muncă din România. Ce condiții trebuie să îndeplinească candidații
Spynews
Cum este viața Oanei Ioniță, după divorțul de fostul soț! Vedeta și-a dus fiul în vacanță, după o perioadă tumultoasă
Bzi.ro
Probleme mari pentru Delia Matache în vacanța din Asia! Ce a pățit artista
Fanatik.ro
Gara importantă din România care ar putea fi mutată. Stă în calea unui megaproiect imobiliar
Capital.ro
ITP 2025. Amendă de peste 8.000 de lei. Rămâi fără certificatul de înmatriculare
Playtech.ro
Grigore Leșe, dus de urgență la spital. Artistul a fost luat cu...
DailyBusiness
PSD pregătește reorganizarea teritorială a României. Ce schimbări majore vin pe cale legislativă
Adevarul
Oligarhul Abramovici l-a tratat pe Adrian Mutu ca îl filmele cu mafioți: Mă ducea la el acasă
wowbiz.ro
Daniela Gyorfi dezvăluie ultima discuție a soțului ei cu Liviu Guță, înainte ca artistul să dispară: „Pe George l-a sunat”. Vedeta are o ipoteză șocantă
Spynews
Care este legătura între mers și memorie. Ce au descoperit cercetătorii
Spynews
Regula importantă pe care o aplică în relație Barbara Isasi de la Mandinga și iubitul. Nu se abat niciodată de la ea: ”Mi se pare o pierdere de timp”
Evz.ro
Încă o înșelăciune pe WhatsApp. Hackerii atacă într-un mod nemaiîntâlnit
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume, imagini în costum de baie
kanald.ro
Pensionarii, afectați de înghețarea pensiilor. Unii români vor pierde chiar și 540 de lei din pensie, în 2025
Cancan.ro
Petre Zaim a murit sub privirea neputincioasă a fiului său, strivit de încărcătura prăbușită de pe o macara 😢
Playsport.ro
WOW! Corina Caragea a renunțat de tot la haine! Apariție unică pe net
Capital.ro
S-a stins marea artistă. Boala a răpus-o. A lăsat un gol imens: Spiritul, umorul și râsul ei erau contagioase
StirileBZI
Cât va costa încălzirea unui apartament cu 3 camere în 2025! Semnal de alarmă tras de Dumitru Chisăliţă
Prosport.ro
Prezentatoarea știrilor și iubita ei cântăreață, imagini îndrăznețe din vacanța romantică din Costa Rica
stirilekanald.ro
O tânără a născut noaptea trecută în Parcul Tei din Capitală, la minus 5 grade Celsius. Ce s-a întâmplat cu bebelușul
substantial.ro
CFR Călători va primi 12 trenuri electrice noi pentru patru rute importante
MediaFlux
DISPAR CARDURILE bancare. Cu ce vom PLĂTI în MAGAZINE
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un consilier local trăiește pe picior mare. Deține un apartament în Insulele Canare