Benjamin Netanyahu a fost inculpat formal pentru corupţie

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a fost marţi inculpat formal pentru corupţie, după ce şi-a retras cererea de a fi protejat de imunitatea parlamentară, transmite agenţia Reuters.
Filip Stan
29 ian. 2020, 06:05
Benjamin Netanyahu a fost inculpat formal pentru corupţie

Benjamin Netanyahu se afla la Washington pentru discuţii cu preşedintele american Donald Trump, înainte ca acesta să anunţe planul de pace israeliano-palestinian propus de SUA, când procurorul general al Israelului a formulat acuzaţiile în faţa unui tribunal din Ierusalim.

Cererea de a beneficia de imunitate era oricum sortită eşecului, întrucât Netanyahu nu a avea în parlament suficiente voturi pentru ca ea să poată fi aprobată. El a fost acuzat la sfârşitul lunii noiembrie pentru fraudă, abuz de încredere şi mită, în trei dosare distincte. Ar putea dura însă luni sau chiar ani până când aceste dosare vor fi soluţionate. Netanyahu respinge acuzaţiile şi denunţă o ‘vânătoare de vrăjitoare’ şi o ‘tentativă de lovitură de stat’.

Cel mai longeviv premier israelian, Netanyahu a transmis într-o declaraţie că dezbaterea din parlament privind imunitatea sa ar fi fost un ”circ” şi a renunţat la acest demers pentru că nu dorea să ia parte la acest ”joc murdar”.

Pe lângă problemele penale, Netanyahu luptă şi pentru supravieţuirea sa politică la alegerile anticipate din 2 martie, cel de-al treilea scrutin legislativ convocat în decurs de numai un an, după ce Knessetul (parlamentul) a votat autodizolvarea din cauza blocajului politic rezultat după alegerile din septembrie, în urma cărora Netanyahu şi rivalul său centrist Benny Gantz nu au reuşit să formeze un guvern de coaliţie.

Acesta din urmă, care a făcut şi el o scurtă călătorie la Washington pentru a discuta planul de pace american, revenise în Israel pentru a conduce în Knesset tabăra ostilă acordării imunităţii premierului în exerciţiu.

Netanyahu este suspectat că ar fi primit din partea unor oameni de afaceri cadouri în valoare de 264.000 de dolari în schimbul unor avantaje şi că ar fi încercat să-şi asigure o acoperire pozitivă în unele media scrise şi online în schimbul unor favoruri legislative sau financiare faţă de acestea. Deşi inculpat formal, el nu este însă obligat să demisioneze din postul de premier.AGERPRES/(AS – autor: Sorin Popescu, editor: Mariana Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Acestea sunt transferurile pe care le face Rapid. Victor Angelescu anunță trei noi veniri în Giulești
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Nu există obligativitate pentru proprietari. Se obține aprobare prin Adunarea Generală a Asociației de Proprietari
Playtech.ro
Ce valoare au voucherele de vacanță 2026 pentru profesori: Ce schimbări au apărut
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend