Berea în Vama Veche e atât de scumpă încât îți trece setea! Prețuri de fițe, asemănătoare cu cele din Mamaia

„S-a stricat și Vama Veche” devine o expresie din ce în ce mai adevărată. Prețurile din stațiunea tuturor posibilităților au ajuns să fie asemănătoare cu cele din Mamaia. Pentru o bere, turiștii trebuie să scoată din buzunar o sumă deloc mică.
Alina Costache
25 iul. 2024, 17:39
Berea în Vama Veche e atât de scumpă încât îți trece setea! Prețuri de fițe, asemănătoare cu cele din Mamaia
Cât costă o bere în Vama Veche, în 2024

Litoralul românesc continuă să-i surprindă pe turiști cu prețurile piperate. În timp ce stațiunile au prețuri foarte mari, altele încearcă să le mențină mai scăzute pentru a atrage mai mulți turiști. Dacă în trecut Vama Veche era considerată una dintre stațiunile accesibile de pe litoral, acum se ia la întrecere cu cele mai scumpe.

Citește și: Prețuri de neconceput în Vama Veche! Suma uriașă pe care trebuie să o scoți din buzunar pentru un masaj de 30 de minute pe plajă

Vama Veche era cunoscută ca fiind stațiunea distracției și a prețurilor rezonabile, foarte mulți tineri alegând această stațiune. În 2024, prețurile au luat-o razna, iar un pahar cu bere de 200 ml a ajuns să coste 10 lei, iar prețul poate crește în funcție de locație. Prețurile la mâncare nu fac nici ele excepție. O porție de hamsii cu mămăligă și mujdei costă nici mai mult, nici mai puțin de 45 de lei.

Pentru închirierea unui șezlong, turiștii trebuie să scoată din portofel 40 de lei/zi, însă, în funcție de locul ales și de perioada anului, prețul poate ajunge și la 70 de lei. Cu toate astea, trebuie să menționăm că prețul șezlongului este mai accesibil decât în alte stațiuni, unde costul pentru închiriere ajunge la minim 100 de lei/zi.

Citește și: Cât a ajuns să coste o porție de hamsii în Vama Veche. Prețurile au luat-o razna pe litoralul românesc

Când vine vorba de cazare, prețurile în Vama Veche pornesc de la 200 de lei/noapte. Cei care doresc cazare mai ieftină pot opta pentru zonele de campin unde prețul este de 150 de lei/noapte, potrivit Spynews.ro.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Căutări intensificate în Bacău pentru găsirea minorei Neculcia Andreea Elena. Polițiștii au mobilizat noi forțe și un elicopter
Fanatik.ro
Dinamo, lovitura de ultimă oră a lui Adrian Mazilu. „A semnat!”
Capital.ro
Caniculă într-o parte a țării, vijelii în alta. Harta fenomenelor meteo anunțate de meteorologi
Playtech.ro
Carburanții încep să se ieftinească. De ce nu toate benzinăriile au redus încă prețurile
Adevarul
„Taxa de turist” sau prețul normal al vacanței? „Nu vă obligă nimeni să cumpărați. Prețurile astea există pentru că cineva le plătește”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șapte persoane și-au pierdut viața după ce un adolescent a deschis focul într-o școală din Thailanda. Și-ar fi împușcat bunicii și mai mulți profesori
iamsport.ro
Foto-șoc! După 8 operații la piciorul stâng, s-a afișat în costum de baie. Cum arată după ce medicii au vrut să-i amputeze piciorul
MediaFlux
Trump și-a găsit înlocuitor! Numele spus în privat donatorilor pentru viitoarele alegeri din 2028
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România