Bernadette Szocs, după victoria echipei feminine de tenis de masă a României la Jocurile Europene de la Cracovia: „E un miracol. E incredibil că Am învins campioana olimpică”

Echipa feminină de tenis de masă a României a cucerit medaliile de aur la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (Polonia), sâmbătă, după ce a învins în finală formaţia Germaniei cu scorul de 3-2.
Alina Costache
02 iul. 2023, 18:27
Bernadette Szocs, după victoria echipei feminine de tenis de masă a României la Jocurile Europene de la Cracovia:

România a obţinut patru medalii la tenis de masă la Jocurile Europene din Polonia, aur prin Bernadette Szocs şi cu echipa feminină, bronz prin Elizabeta Samara şi perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs la dublu mixt.

Este performanţa supremă a lotului feminin într-o ediţie a Jocurilor Europene, după ce în 2019 s-a obţinut argintul, tot după o finală contra echipei Germaniei.

Bernadette Szocs, despre victoria echipei de tenis de masă a României: „E un miracol. Am învins campioana olimpică”

Bernadette Szocs a catalogat marea victorie de la Cracovia drept ”un miracol” și a transmis că acum se concentrează pe Jocurile Olimpice de la Paris, unde speră la medalia de aur.

N-am cuvinte. E un miracol. Am învins campioana olimpică. Sunt încrezătoare. Am jucat fiecare punct, am pus presiune pe ea și e incredibil. E incredibil că am învins campioana olimpică. Nu contează împotriva cui joc, contează cum joc. Sunt în cea mai bună formă și sunt încrezătoare că o pot învinge și pe Mima Ito”, a declarat sportiva româncă, potrivit As.ro.

În finala de la Cracovia, România a condus cu 2-0, dar a fost egalată, 2-2, iar Bernadette Szocs a adus punctul victoriei.

Tricolorele au debutat cu o victorie la dublu. Perechea Adina Diaconu/Andreea Dragoman a trecut de cuplul Nina Mittelham/Xiaona Shan cu 3-2 (8-11, 19-17, 11-7, 8-11, 11-5).

Bernadette Szocs a adus al doilea punct, după ce a învins-o pe Ying Han cu 3-2 (4-11, 10-12, 11-8, 11-9, 11-8).

Germania a obţinut primul punct prin Xiaona Shan, care s-a impus în faţa Andreei Dragoman cu 3-2 (9-11, 11-6, 11-6, 8-11, 15-13). Al doilea punct a fost adus de Ying Han, 3-0 (11-6, 11-5, 11-9) cu Adina Diaconu.

În meciul decisiv, Bernadette Szocs a câştigat cu 3-0 (11-9, 11-9, 11-4) în faţa Ninei Mittelham.

Szocs, în lacrimi după ce a cucerit aurul la Jocurile Europene

Imediat după ce a învins-o în finala de la simplu pe Xiaoxin Yang (Monaco), cu scorul de 4-3 (4-11, 7-11, 11-7, 8-11, 13-11, 11-9, 11-3), Bernadette Szocs a izbucnit în lacrimi și s-a urcat pe masă, pentru a celebra victoria.

A fost o finală grea, sunt bucuroasă, toate am luptat, le-am cerut fetelor să câştige un meci, că aduc eu două, suntem o echipă unită. Am avut motivaţie şi încredere maximă. Ştiam care este datoria mea, sunt mândră de colegele mele. Sper să fim mereu câştigătoare. Acum vreau o medalie la Jocurile Olimpice. De fiecare dată mulţumesc Domnului când mi se cântă imnul”, a spus Bernadette Szocs, potrivit sport.ro

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Dezvăluiri incendiare despre relația tensionată dintre Nicolae Ceaușescu și fratele său mai mare Marin: „L-au lichidat la Viena!”
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
De ce e o mare greșeală să-ți lași telefonul vechi într-un sertar
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Cum a ajunbs România bătaia de joc a importatorilor. Mâncăm "furaje pentru animale"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet