Biden și Netanyahu au purtat discuții despre ”noi desfășurări de trupe americane defensive” în Israel

Casa Albă a afirmat că preşedintele Joe Biden şi premierul israelian Benjamin Netanyahu au discutat, la telefon, despre ”noi desfăşurări de trupe americane defensive”. Între timp, Hezbollah lansează rachete în nordul ţării pentru prima dată de la uciderea comandantului.
Mircea Filipescu
02 aug. 2024, 09:46
Biden și Netanyahu au purtat discuții despre ”noi desfășurări de trupe americane defensive” în Israel

Forţele de Apărare ale Israelului (IDF) au afirmat, joi, că se află în ”alertă maximă”, în timp ce ţara se pregăteşte pentru un răspuns la asasinarea, în această săptămână, a şefului militar al Hezbollah la Beirut şi a liderului Hamas la Teheran, dar a dat asigurări că armata ştie cum să gestioneze orice ameninţare.

Între timp, premierul Benjamin Netanyahu a discutat cu preşedintele SUA Joe Biden, despre care Casa Albă  a afirmat că a subliniat angajamentul SUA pentru a apăra securitatea Israelului ”împotriva tuturor ameninţărilor din Iran” şi că cei doi au discutat despre desfăşurarea de noi trupe americane pentru a apăra împotriva unor posibile atacuri cu rachete balistice şi drone.

Discuţia telefonică a venit când televiziunea israeliană a relatat că Israelul lucrează la a finaliza coordonarea unei coaliţii regionale şi internaţionale pentru a respinge un potenţial răspuns al Iranului şi al Hezbollah la uciderea lui Ismail Haniyeh şi Fuad Shukr, aşa cum s-a întâmplat în 13-14 aprilie, când Iranul a lansat sute de drone şi rachete spre Israel.

În timp ce IDF şi-a asumat responsabilitatea pentru uciderea lui Shukr, Israelul nu a comentat oficial asasinarea lui  Haniyeh, de care îl acuză Hamas, Iran şi alţi aliaţi ai acestora.

Citește și: Cresc tensiunile în Orientul Mijlociu. Conducătorul Hamas, ucis în Iran, anunță gruparea teroristă, care amenință: ”Un act de lașitate care nu va rămâne nepedepsit”

”Am lovit marţi seară în Liban şi l-am ucis pe Fuad Shukr într-un atac aerian precis. Vreau să subliniez că nu a existat o altă lovitură aeriană, nici o rachetă şi nici o dronă israeliană în între Orientul Mijlociu în acea seară şi nu voi comenta mai mult”, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al IDF Daniel Hagari, întrebat despre Haniyeh.

Anterior, New York Times a relatat că explozia care i-a ucis pe Haniyeh şi pe garda sa de corp, miercuri dimineaţă devreme, a fost declanşată de o bombă sofisticată, cu acţionare de la distanţă, ascunsă în urmă cu circa două luni în camera liderului Hamas la casa de oaspeţi din Teheran unde stătea.

”De la începutul războiului, ne-am confruntat cu diferite ameninţări, de departe şi din apropiere”, a spus Hagari, referindu-se la conflictul declanşat de atacul Hamas din 7 octombrie. ”Am dovedit recent că Statul Israel ştie cum să gestioneze aceste ameniţări în apărare şi cum să răspundă cu un atac puternic”, a adăugat el.

El a spus că IDF face evaluări constante ale situaţiei, dar pentru moment nu sunt schimbări în recomandările pentru civili. ”Luăm pulsul tot timpul”, a afirmat el.

”Avem sisteme de apărare foarte bune şi avem aliaţi internaţionali care şi-au confirmat forţele în zonă oentru a ne ajuta împotriva acestor ameninţări”, a declarat Hagari.

Citește și: Schimb istoric de prizonieri între SUA și Rusia, în prezența lui Putin. 26 de de persoane, printre care doi copii, un jurnalist și un fost pușcaș marin au fost eliberați

Totuşi, el a subliniat că apărarea Israelului ”nu este ermetică”.

”Fiţi vigilenţi şi continuaţi să urmaţi instrucţiunile Comandamentului pentru Frontul de Acasă”, a spus el, adăugând că, dacă sunt schimbări, armata le va actualiza.

Hagari a afirmat că ”IDF este în alertă maximă, atât în apărare, cât şi în atac. Trupe IDF sunt desfăşurate în aer, pe mare şi pe teren şi sunt pregătite pentru orice scenariu, în special cu planuri pentru a desfăşura atacuri în viitorul imediat”.

Channel 12 a relatat că, pe lângă creşterea patrulelor aeriene, zeci de avioane de luptă ale Forţelor Aeriene ale Israelului aşteaptă pe piste, gata să lanseze un atac sau să apere împotriva unuia.

Totodată, IDF a monitorizat şi limitat transportul de substanţe periculoase la mai multe fabrici din nordul Israelului, ca măsură de precauţie. Potrivit unei surse militare, Comandamentul pentru Frontul de Acasă nu a cerut niciuneia dintre fabricile importante să îşi sisteze funcţionarea.

Miercuri, Ynet news a relatat că fabrica de îngheţată e Strauss din Acre a fost obligată să îşi sisteze operaţiuni după ce a primit instrucţiuni să îndepărteze tot amoniacul pe care îl foloseşte în mod normal, întrucât ar putea fi dăunător pentru populaţie în eventualitatea unui atac cu rachete.

După o acalmie de peste 48 de ore, Hezbollah a atacat Israelul pentru prima dată de la uciderea lui Shukr, revendicând tirul de rachete de joi noaptea din vestul Galileei.

Hezbollah a susţinut că a lansat zeci de rachete asupra comunităţii Metzuba din apropierea graniţei de nord, ca răspuns la un atac israelian în satul libanez Chamaa, care a avut loc în cursul zilei şi care s-ar fi soldat cu moartea a patru sirieni şi rănirea mai multor civili libanezi.

Ulterior, IDF a afirmat că a lovit un lansator de rachete al Hezbollah, la Yater, în sudul Libanului, care a fost folosit pentru tirul de rachete.

Potrivit IDF, mai multe rachete lansate în timpul atacului au fost interceptate de apărarea aeriană, în timp ce altele au căzut în locuri deschise. Nu au fost persoane rănite.

Citește și: Navalnîi, pe lista deținuților care urmau să fie eliberați în schimbul Rusia-Occident. ”Putin l-a ucis cu două zile înainte de schimb”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Alexandru Mitriţă, revenire spectaculoasă la Craiova?! Prima reacţie oficială a clubului: „Ne bucurăm foarte mult pentru el”. Câţi jucători monitorizează oltenii
Capital.ro
Nicușor Dan a semnat decretul. Președintele a promulgat cea mai importantă lege pentru România
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Sfinții Constantin și Elena. Ce nu este bine să faci joi, 21 mai. Interzis cu desăvârșire
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi