Bilanţ vaccinare 11 ianuarie. Încă 16.896 de români au fost vaccinați împotriva COVID-19

În ultimele 24 de ore au fost vaccinate încă 16.896 de cadre medicale. Dintre acestea, doar 40 de persoane au prezentat reacţii adverse.
Loredana Brumă
11 ian. 2021, 18:20
Bilanţ vaccinare 11 ianuarie. Încă 16.896 de români au fost vaccinați împotriva COVID-19

Bilanţ vaccinare 11 ianuarie. Potrivit datelor publicate de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) , în ultimele 24 de ore s-au vaccinat alte 16.896 de persoane.

Bilanţ vaccinare 11 ianuarie. 40 de persoane au avut reacţii adverse

Numărul total al persoanelor vaccinate a ajuns astfel la 125.190. Patruzeci de reacţii adverse comune şi minore s-au înregistrat în ultimele 24 de ore, alte două fiind în curs de investigare.

Potrivit CNCAV, din datele puse la dispoziţie de către Institutul Naţional de Sănătate Publică, prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor (RENV), care ţine evidenţa vaccinărilor, reiese că numărul de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech în ultimele 24 de ore este de 16.896.

Ca urmare, numărul total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech, începând cu 27 decembrie, a ajuns la 125.190.

În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat la nivelul centrelor de vaccinare 40 de reacţii adverse comune şi minore, dintre care: 18 reacţii de tip local şi 22 de reacţii generale.

Numărul de reacţii adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (începând din 27 decembrie 2020) este de 428 de reacţii comune şi minore, dintre care: 173 reacţii locale cu durere la locul injectării; 255 reacţii generale (febră, cefalee, mialgii, artralgii, astenie, alergii de tip urticarie).

CNCAV menţionează că două 2 reacţii sunt în curs de investigare.

„Precizăm că programul centrelor de vaccinare se încheie la ora 20.00, motiv pentru care numărul vaccinărilor realizate în intervalul orar 17.00 – 20.00 va fi reflectat în raportarea din ziua următoare”, a menţionat sursa citată.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Marea surpriză a lui Mirel Rădoi în echipa de start de la FCSB: Chiricheş, titular cu Metaloglobus, așa cum a anunțat Fanatik. Ce se întâmplă cu Târnovanu. Update exclusiv
Capital.ro
Legăturile controversate ale lui Călin Georgescu. Înregistrarea apărută online: Mi-a zis că el e susținut de foștii ofițeri
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Theo Rose a vorbit despre plecarea de la Vocea României. Ce se întâmplă, de fapt, cu artista: „Am simțit că nu mai are sens să…”
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj