Bilanţ vaccinare 13 septembrie. Românii nu se sperie de valul 4, abia câteva mii au mers să se imunizeze

Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a anunţat, luni, că peste 8.000 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, din care peste 5.500 cu prima doză.
Daniel Spătaru
13 sept. 2021, 18:57
Bilanţ vaccinare 13 septembrie. Românii nu se sperie de valul 4, abia câteva mii au mers să se imunizeze

Bilanţ vaccinare 13 septembrie. Potrivit CNCAV, în ultimele 24 de ore au fost vaccinate 8.040 de persoane. Dintre acestea, 5.534 de persoane au primit prima doză de ser.

În acelaşi interval, au fost raportate 11 reacţii adverse: una la vaccinul Pfizer şi zece la cel produs de Johnson & Johnson. Alte 65 de reacţii adverse sunt în curs de investigare. De la debutul campaniei de vaccinare, s-au înregistrat 17.081 reacţii adverse la vaccinurile anti-COVID, 1.817 de tip local şi 15.254 de tip general.

Din cauza faptului că descărcarea datelor din platforma RENV pentru ultimele 24 ore, respectiv pentru întreaga perioadă a campaniei de vaccinare, nu se poate realiza simultan şi instantaneu, apar diferenţe privind numărul de doze administrate în ultimele 24h. În intervalul de descărcare a datelor sunt înregistrate dozele administrate în această perioadă scurtă de timp„, a transmis CNCAV.

Citeşte şi Bilanţ coronavirus 13 septembrie. Peste 160 de copii cu COVID-19, internaţi în spitale în prima zi de şcoală

Numărul total al persoanelor vaccinate este de 5.328.254, din care 5.213.307 cu schema completă. „Prin introducerea în RENV a dozelor efectuate în afara României pentru persoanele care au o doză administrată în România (conform OUG 68/2021), numărul total al beneficiarilor vaccinaţi cu prima doză suferă modificări (scăderi), deoarece aceştia devin persoane vaccinate cu schema completă„, a arătat sursa citată.

Citeşte şi Bilanţ vaccinare 12 septembrie 2021. Tot mai puţine persoane se vaccinează deşi numărul infectărilor e în creştere

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri. Cine l-a influențat, de fapt, pe Valentin Ceaușescu să scoată Steaua de pe teren din finala Cupei României cu Dinamo, din 1988
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. A murit un mare fost fotbalist al primei divizii. Nu va fi uitat: Odihnească-se în pace!
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Epstein îi scria medicului abuzator al gimnastelor SUA despre „dragostea” lui Trump pentru fetele tinere: „Îi plăcea să pună mâna”
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Ion Țiriac a dezvăluit unde lua prânzul cu Donald Trump
MediaFlux
Lista măsurilor fiscale pentru 2026. ”Ordonanța Trenuleț”, pe masa Guvernului
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend