Bilanţ vaccinare 7 martie 2021: Peste 45.000 de români vaccinaţi anti-Covid în ziua protestului împotriva Legii vaccinării

Duminică au fost vaccinați peste 45.000 de români și au fost înregistrate 71 de reacții adverse, anunță Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva Covid-19 (CNCAV).
Filip Stan
07 mart. 2021, 18:15
Bilanţ vaccinare 7 martie 2021: Peste 45.000 de români vaccinaţi anti-Covid în ziua protestului împotriva Legii vaccinării
Bilanţ vaccinare 7 martie 2021:

Bilanţ vaccinare 7 martie 2021

Conform Rezumatului Caracteristicilor Produsului (RCP), reacțiile adverse raportate sunt enumerate în funcție de următoarea convenție privind frecvența:

–           Foarte frecvente (≥1/10)  Frecvente (≥1/100 și

–           Mai puțin frecvente (≥1/1.000 și

–           Rare (≥1/10000 și

–           Foarte rare (

Precizăm că programul centrelor de vaccinare se încheie la ora 20.00, motiv pentru care numărul vaccinărilor realizate în intervalul orar 17.00 – 20.00 va fi reflectat în raportarea din ziua următoare.

Menționăm că 20  reacții adverse sunt în curs de investigare.

*Vaccinul Moderna se administrează din data de 4 februarie 2021;

**Vaccinul AstraZeneca se administrează din data de 15 februarie 2021.

Accesați comunicatul oficial AICI.

Bilanţ vaccinare 7 martie 2021. Cîţu: Vom deschide şi etapa a treia, astfel încât oricine îşi doreşte să se protejeze de Covid-19, să poată să o facă prin vaccinare 

Premierul Florin Cîţu afirmă că peste 300 de milioane de doze de vaccin anti COVID-19 au fost deja administrate în peste 111 ţări, fiind, astfel, mai aproape de revenirea la normalitate. Premierul anunţă că în curând se va deschide şi cea de-a treia etapă de vaccinare, scopul fiind atingerea imunităţii collective de 70%.

”Revenim la normalitate. Peste 300 de milioane de doze de vaccin anti COVID-19 au fost deja administrate în peste 111 ţări. TOATE vaccinurile aprobate în Uniunea Europeană şi în România sunt sigure şi eficiente”, a scris, duminică, pe Facebook, Florin Cîţu.

Acesta anunţă că va fi deschisă şi cea de-a treia etapă de vaccinare.

”Vom deschide în curând şi etapa a treia, ultima, astfel încât, oricine îşi doreşte să se protejeze de Covid-19, să poată să o facă prin vaccinare. România primeşte peste 2,6 milioane de doze de vaccin numai în luna martie. Cu cât dobândim mai repede o imunitate colectivă de 70%, cu atât mai repede revenim la viaţa de dinainte de Covid-19”, a mai scris premierul. Anterior, prmierul a anunţat că din 15 martie va începe a tria etapă de vaccinare.

VACCINARE România. Alte 224.640 doze de Pfizer vin luni în ţară. Ce spune premierul Cîţu de etapa a treia

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?