Bilanţ vaccinare 8 septembrie 2021. Dezastru la vaccinare, românii aşteaptă tichetele şi micii!

CNCAV anunţă că mai puţin de 10.000 de persoane au fost vaccinate anti-COVID în ultimele 24 de ore. Numărul total al persoanelor vaccinate a ajuns la 5.300.634, din care 5.185.451 cu schema completă.  
Filip Stan
08 sept. 2021, 18:16
Bilanţ vaccinare 8 septembrie 2021. Dezastru la vaccinare, românii aşteaptă tichetele şi micii!

Bilanţ vaccinare 8 septembrie 2021. Un număr de 9.468 doze de vaccin Pfizer, Moderna, AstraZeneca şi Johnson&Johnson au fost administrate în ultimele 24 de ore, dintre care 6.846 reprezintă prima doză, iar 2.622 doza a doua, potrivit unei informări transmise, miercuri, de Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea (CNCAV) împotriva COVID-19.

Din 27 decembrie 2020, de la începutul campaniei de vaccinare anti-COVID, au fost administrate 9.841.281 de doze pentru 5.300.634 persoane, dintre care 5.185.451 au primit schema completă.

Varianta Delta a devenit dominantă în România. Avertisment dramatic lansat de un medic infecționist: 10.000 de cazuri la final de septembrie
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5 reacţii adverse, toate de tip general. De la debutul campaniei de vaccinare, s-au înregistrat 17.055 reacţii adverse la vaccinurile anti-COVID, 1.814 de tip local şi 15.241 de tip general.

Bilanţ vaccinare 8 septembrie 2021. 

„Din cauza faptului că descărcarea datelor din platforma RENV pentru ultimele 24 ore, respectiv pentru întreaga perioadă a campaniei de vaccinare, nu se poate realiza simultan şi instantaneu, apar diferenţe privind numărul de doze administrate în ultimele 24h. În intervalul de descărcare a datelor sunt înregistrate dozele administrate în această perioadă scurtă de timp”, a transmis CNCAV.

Numărul total al persoanelor vaccinate a ajuns la 5.300.634, din care 5.185.451 cu schema completă.
„Prin introducerea în RENV a dozelor efectuate în afara României pentru persoanele care au o doză administrată în România (conform OUG 68/2021), numărul total al beneficiarilor vaccinaţi cu prima doză suferă modificări (scăderi), deoarece aceştia devin persoane vaccinate cu schema completă”, a arătat sursa citată.

Bilanţ coronavirus 8 septembrie 2021. A doua zi cu peste 2.000 de cazuri COVID-19 şi 470 de pacienţi la ATI

Grupul de Comunicare Strategică a anunţat miercuri 2.079 de noi cazuri de infectare cu coronavirus. În ultimele 24 de ore, 48 de persoane au decedat. Sunt raportate 2 decese anterioare intervalului de referinţă, ambele înregistrate în luna august 2021. La ATI sunt internaţi 470 de pacienţi cu COVID-19, numărul lor fiind în creştere. În spital sunt internaţi 93 copii infectaţi cu noul coronavirus, opt dintre ei fiind la ATI. Bucureştiul şi cinci judeţe au rata de infectare peste 1.

În Bucureşti sunt 338 de cazuri noi de COVID-19, în Timiş – 118, în Cluj – 103, în Ilfov – 97 şi în Satu Mare – 92. Până astăzi, 34.792 de persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS – CoV – 2 au decedat.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Gigi Becali anunță plecarea lui Mircea Lucescu de la naționala României: ”Atât mai stă”
Capital.ro
Elena Udrea trăiește cele mai frumoase momente. Problemele au fost lăsate în urmă. Cum a apărut împreună cu Adrian Alexandrov și fiica lor
Playtech.ro
Temperatura ideală în casă ca să previi înghețarea țevilor în zilele geroase
Adevarul
Cum poate fi învinsă Rusia „pe cale inteligentă”
wowbiz.ro
„Încă un medic a murit în gardă”. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă, după moartea Ștefaniei Szabo: „Sindromul Karoshi ucide în tăcere. Oare câți trebuie să mai moară?” | EXCLUSIV
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Se fac angajări! Salariile trec de 4.000 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume