Bilanțul morților din cauza inundațiilor din Spania a ajuns la 211. Premierul spaniol Pedro Sanchez a trimis 5.000 de militari și 5.000 de polițiști și gărzi civile în regiunea Valencia

Bilanțul morților din cauza inundațiilor din Spania a ajuns la 211, în timp ce echipajele de urgență realizează misiuni de căutare și salvare. Premierul spaniol Pedro Sanchez s-a adresat națiunii a declarat că trebuie să facă mai mult pentru a ajuta populația și a cerut unitatea națională.
Alina Costache
02 nov. 2024, 15:00
Bilanțul morților din cauza inundațiilor din Spania a ajuns la 211. Premierul spaniol Pedro Sanchez a trimis 5.000 de militari și 5.000 de polițiști și gărzi civile în regiunea Valencia

Premierul spaniol Pedro Sanchez a ordonat ca încă 5.000 de militari și 5.000 de ofițeri de poliție și gărzi civile să meargă în regiunea Valencia, în timp ce rezidenții critică autoritățile locale pentru răspunsul lor la inundațiile catastrofale.

Mesajul premierului Pedro Sanchez către populație

Numărul morților a crescut sâmbătă la 211 persoane, cele mai multe victime fiind în Valencia și în împrejurimi, a anunțat Pedro Sanchez. Bilanțul este așteptat să crească în continuare, relatează BBC.

Ploile abundente care au început luni au provocat inundații ce au distrus poduri și au acoperit orașele cu noroi, tăind accesul comunităților în exterior și lăsându-le fără apă, hrană sau electricitate.

Citește și : Tragedie în Serbia: 13 morţi şi numeroşi răniţi după ce acoperişul unei gări s-a prăbuşit la Novi Sad

Pedro Sanchez a spus că desfășurarea serviciilor de urgență și a armatei pe care a ordonat-o este cea mai mare din istoria Spaniei pe timp de pace, ca răspuns la una dintre cele mai grave inundații din Europa din acest secol.

Premierul a mai precizat că este conștient că răspunsul care s-a dat până acum „nu este suficient” și a recunoscut că există „probleme și lipsuri grave”. Acesta a adăugat că încă sunt „oameni disperați care încă își caută rudele”.

„Sunt oameni care nu pot avea acces la casele lor. Case distruse și îngropate de noroi. Știu că trebuie să facem mai bine.”, a precizat premierul Pedro Sanchez.

Încă există avertizări meteo iar oamenii sunt încă blocați

Avertizările meteo rămân în vigoare în nord-estul și sudul Spaniei până duminică, în timp ce un altul a fost emis în Insulele Baleare pentru sâmbătă. De altfel, aproximativ 1.700 de soldați lucrează deja la operațiuni de căutare și salvare în regiunea Valencia, deși speranța de a găsi mai mulți supraviețuitori este în scădere.

Sanchez a mai vorbit despre faptul că unele locuri încă „suferă din cauza lipsei resurselor de bază.

Citește și : Încă un lider Hamas a fost ucis în Gaza. Mașina a fost lovită într-un raid aerian

„Știm că ajutorul necesită timp pentru a ajunge în anumite locații. Există încă garaje și case care sunt inundate, iar oamenii sunt încă blocați.”, a spus premierul spaniol.

Premierul a promis că echipele de salvare vor lucra neobosit până când ajutorul va ajunge la toată lumea și oamenii vor reveni la viața normală, și a cerut unitatea națională în aceste momente grele.

Autoritățile spaniole au restabilit electricitatea în peste 90% din case și au reparat aproape jumătate din liniile telefonice care au căzut.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League după 1-2 cu Sparta Praga! Oltenii tremură după golul încasat în minutul 90
Capital.ro
Limită pentru plata cash. Decizie de la Uniunea Europeană. Ce se întâmplă cu numerarul din 2027
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu