Blaga: Guvernul nu trebuie remaniat, USL trebuie să plece

Guvernul nu trebuie să fie remaniat, pentru binele României USL trebuie să plece, a afirmat preşedintele PDL, Vasile Blaga, sâmbătă, la finalul mitingului şi marşului organizate de democrat-liberali împotriva guvernării Uniunii Social Liberale şi pentru susţinerea statului de drept, transmite Agerpres.
Filip Stan
08 feb. 2014, 14:29
Blaga: Guvernul nu trebuie remaniat, USL trebuie să plece

‘Românii au fost sărăciţi şi de aceea astăzi, aici, cerem demisia Guvernului Ponta. Guvernul nu trebuie să fie remaniat. Pentru binele României, USL trebuie să plece. Spuneţi-le românilor de acasă să nu stea pe verandă. Speranţa se numeşte PDL (…) Cât voi fi preşedinte al acestui partid, niciodată nu voi încheia un pact cu USL’, a spus Vasile Blaga, în Piaţa Victoriei.

Secretarul general al democrat-liberalilor, Gheorghe Flutur, a precizat că prin acest miting s-a dorit
atenţionarea ”puterii USL” asupra nemulţumirii populaţiei.

”În primul rând dorim să atenţionăm USL că nu este singură, chiar dacă are 80% în Parlament. Vrem să tragem un semnal de alarmă, există un număr mare de români nemulţumiţi de abuzurile săvârşite în fiecare zi de care USL se face”, a spus Flutur.

În context, el a criticat neînţelegerile din Uniune şi le-a caracterizat drept un ”spectacolul jenant”.

La miting au fost prezenţi alături de preşedintele PDL, Vasile Blaga, europarlamentari democrat-liberali, senatori şi deputaţi, lideri ai partidului – Cătălin Predoiu, Radu F.Alexandru, Monica Macovei, Anca Boagiu, Sulfina Barbu, Alin Popoviciu, Theodor Stolojan, Gheorghe Flutur, Traian Ungureanu, Andreea Paul, Traian Igaş, Liviu Negoiţă.

Manifestanţii au purtat pe tot parcursul protestului pancarde cu mesaje precum ‘Minim 5% din PIB pentru Educaţie’, ‘Bani la sănătate, nu la baronate’, ‘Viscolul le umple buzunarele’, ‘USL scumpeşte, românul plăteşte’ şi au strigat lozinci, cel mai des cerând demisia Guvernului.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Câți bani câștigă echipele care s-au calificat în semifinalele Cupei României Betano. FRF, fond total de 1,2 milioane de euro
Capital.ro
Reguli cu vecinii-problemă de la bloc. Primăria și asociația de proprietari pot intra la ei în locuință
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
„Prost pentru că e fricos și fricos pentru că e prost”: CTP explodează după declarațiile lui Nicuşor Dan privind umbrela nucleară a Franței
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Decesul surorii i-a marcat viața fostului antrenor de la Universitatea Craiova: ”Avea 19 ani, părinții au fost devastați, o tragedie fără margini”
MediaFlux
Când se dau bani în plus pentru pensionari și mame. Discuția finală dintre Nicușor Dan și liderii Coaliției
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj