Blestemul câştigurilor uşoare. Un alt milionar de la Loto a dat de necaz

Dupa ani de zile in care au facut numeroase combinatii financiare care au dus la prejudicierea statului roman, Autoritatea Fiscala a decis sa incheie definitiv activitatea firmelor care au facut parte dintr-o retea impresionanta de evaziune fiscala cu care a colaborat Mihai Cazacu, omul de afaceri iesean care a castigat in urma cu mai multi ani uriasa suma de 3,8 milioane de euro la Loto.
Iulian Tudor
29 ian. 2019, 14:14
Blestemul câştigurilor uşoare. Un alt milionar de la Loto a dat de necaz

Astfel, la sfarsitul lunii ianuarie 2019, magistratii de la Tribunalul Iasi au hotarat ca societatile Meridian Carn SRL si SC Merival Accesorii SRL sa intre in insolventa si in procedura simplificata a falimentului, din cauza datoriilor acumulate si a darilor neachitate catre bugetul statului. Aceste societati au fost doi pioni importanti in aceasta retea din care facea parte inclusiv firma „milionarului de la Loto” Mihai Cazacu, si anume SC Andrei Construct.

Citeşte şi A câştigat o sumă impresionantă la loto. Ce a făcut timp de 20 de ani

Controlul efectuat la firma lui Cazacu a dus la descoperirea unor afaceri evazioniste care au dus la prejudicierea bugetului statului cu sume considerabile. Cea mai mare gaura s-a inregistrat prin sustragerea de la plata Taxei pe Valoarea Adaugata. Inspectiile fiscale au constatat ca, prin intermediul acestor firme, se realizau achizitii fictive.

„Achizitiile inregistrate si contabilizate de SC Andrei Construct SRL in anul 2012, in suma de 2.677.229 lei, de la SC Merival Accesorii SRL, sunt fictive, nereale si au fost utilizate doar pentru a reduce baza impozabila in cazul impozitului pe profit, precum si pentru reducerea taxei pe valoare adaugata de plata”, se arata in raportul de inspectie fiscala.

De asemenea, raportul de inspectie fiscala mai arata ca firma lui Cazacu a inregistrat achizitii fictive si de la Merival Accesorii SRL si Loscarn SRL in valoare totala de 2.785.229 lei.
Loscarn SRL, societate ai carei administratori sunt considerati a fi capii retelei evazioniste, era controlata de un cetatean sri-lankez pe nume Sdanga Arachchiga Don Karunalal Sarath Kumala.

Continuarea articolului pe bzi.ro.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Frumoasa jucătoare de tenis a bifat o apariție spectaculoasă. Cum a apărut în vacanța din Miami
Capital.ro
ITP mașini. Se schimbă calendarul de verificări. Șoferii care vor face mai târziu inspecția. Unde au loc modificările
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
536 de lei la pensie. Anunțul Casei Naționale de Pensii pentru aproape un milion de români
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice