Blocaj în sistemul bancar, pentru creditele de consum. Problemele sunt la sistemul informatic

Sistemul informatic al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală este blocat din data de 8 iunie, iar persoanele care vor să facă un credit doar cu buletinul nu mai pot încheia contracte cu băncile.
Filip Stan
14 iun. 2017, 08:42
Blocaj în sistemul bancar, pentru creditele de consum. Problemele sunt la sistemul informatic

Potrivit ECONOMICA.NET, blocajul a fost provocat ca urmare a faptului că Asociaţia Română a Băncilor și ANAF au un protocol semnat prin care sunt verificate automat veniturile celor care aplică pentru credite. Cele patru zile bancare în care instituţiile de credit s-au văzut puse în imposibilitatea de a mai oferi credite de consum pentru persoanele fizice sunt practic o săptămână de banking, iar repercursiunile acestui blocaj se vor vedea în reducerea creditului de consum al lunii iunie probabil cu 50%, după cum apreciază surse din piaţa bancară.

Citeşte şi ANAF face plângere penală după ce a descoperit că doar unul din cele 15 scanere din vămi este funcţional

Reprezentanţii Ministerului Finanţelor au declarat pentru ECONOMICA.NET că respectiva platformă informatică are într-adevăr probleme, dar „oamenii pot cere de la ghişeul administraţiilor financiare cazierul fiscal propriu. Lucrăm la această problemă, dar nu ştim când vom putea da un răspuns exact asupra cauzelor şi nici în cât timp vom remedia problema„.

Majoritatea băncilor din România care lucrează pe zona de retail şi dau credite de consum accesau această bază de date a ANAF, pentru a acorda creditul cât mai rapid, chiar pe loc dacă era posibil.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Transfer de 1,5 milioane de euro la Universitatea Craiova! Simon Elisor a fost prezentat oficial de campioana României. Update exclusiv
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 1 iulie. Cât valorează euro și dolarul american la începutul lunii. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Măsura prin care ANRE vrea să îi ajute pe români să evite facturile uriașe la energie. Când vei primi avertizare pe telefon despre consum
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Jucătorii de la FCSB au boicotat antrenamentul, iar Gigi Becali a mers de urgență la stadion: ”Vă credeți fotbaliști?”
MediaFlux
Un an de vechime la pensie va costa mai mult de la 1 iulie. CNPP anunță recalculări
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?