BNR a decis menținerea dobânzii-cheie la 6,5% pe an, în ședința de astăzi

Consiliul de Administrație al Băncii Naționale a României (BNR) a decis, în ședința de astăzi, să mențină rata dobânzii la nivelul de 6,5% pe an.
Mircea Filipescu
04 oct. 2024, 15:21
BNR a decis menținerea dobânzii-cheie la 6,5% pe an, în ședința de astăzi

BNR a decis vineri să mențină dobânda cheie de 6,50% pe an, în ultima ședință a conducerii actuale. Actualul Consiliu de Administrație mai are mandat până la data de 10 octombrie, iar 5 din 9 membri ai Consiliului au fost deja reconfirmați pentru un nou mandat de către Parlament.

Bloomberg a făcut un sondaj prin care a chestionat 19 economiști relevanți, 8 anticipând o reducere cu 0,25% a ratei dobânzii, până la 6,25%, 11 economiști mizând pe menținerea dobânzii.

De ce a trebuit BNR să ia această decizie

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a semnalat anterior că pot avea loc reduceri ale dobânzii în cazul în care inflația ar fi scăzut în conformitate cu ce prognoza banca centrală, în absența unui eveniment care ar fi necesitat eliberarea de capital în piață, deoarece, conform spuselor lui Mugur Isărescu, cursul de schimb rămâne o ancoră politică.

Citește și : Mai mulți bani pentru peste 3.5 milioane de angajați din România. PSD propune schimbarea modului de taxare pentru anumiți angajați

„Cu condiția ca mediul extern să rămână benign, iar scena politică internă să nu se dea peste cap înaintea alegerilor prezidențiale și parlamentare, ne așteptăm la o reducere a ratei de 25 pb la fiecare dintre întâlnirile rămase pentru acest an, programate pentru 4 octombrie și 8 noiembrie.”, a precizat Guvernatorul BNR. Totuși, acest lucru nu s-a întâmplat.

Cu privire la metodele de creștere a veniturilor pe care ar trebui să le adopte statul român, Isărescu a precizat următoarele :

„Nu văd motivul ca această țară să-și îndeplinească obiectivele având venituri sub 30% din PIB, a mai spus Isărescu în timpul audierilor de la Comisiile de Buget Finanțe din Parlament.  Iar creșterea veniturilor se face prin: reducerea evaziunii fiscale, reducerea facilităților fiscale sau a „portițelor” fiscale și o reformă fiscală, dar e nevoie de voință politică..”, a declarat fostul premier.

Citește și : Cerere impresionantă pentru panouri fotovoltaice pe banii statului. Când le vine rândul la înscriere celor din București și Ilfov

În plus, Consiliul de Administrație al BNR a hotărât menținerea ratei dobânzii pentru facilitarea de creditare (Lombard) la 7,50% pe an și a ratei dobânzii la facilitatea de depozit la 5,50% pe an. De asemenea, s-a hotărât menținerea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei și în valută ale instituțiilor de credit.

Banca centrală a scăzut de două ori rata dobânzii cheie în acest an. Prima dată, au redus-o în iulie de la 7% la 6,75% pe an, apoi în august de la 6,75% la 6,50%.

Noul Consiliu de Administrație, recent validat de Parlament, va avea prima întâlnire în noua formulă, privind luarea unei decizii de politică monetară, în 8 noiembrie.

DailyBusiness
Când începe școala. Anunțul făcut de ministrul Educației după ce profesorii au anunțat că vor boicota începutul de an școlar: ”Nu cred că vor fi şcolile goale”
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Tania Budi a făcut furori în costum de baie! Imagini incendiare cu vedeta în vârstă de 57 de ani! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Unde s-a „ascuns” Vlad Chiricheș după ce a fost umilit de Gigi Becali. Decizia surprinzătoare a veteranului de la FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Anunț despre pensii. Premierul Ilie Bolojan vine cu clarificări: Este o măsură de echilibru și de normalitate
Playtech.ro
Românii care trimit bani acasă, urmăriţi de Fiscul italian. Recomandări pentru evitarea problemelor cu legea
Adevarul
Cum arată un apartament de 7,4 metri pătrați închiriat cu 650 de dolari pe lună: „Asta nu e un apartament, e o celulă de închisoare”
wowbiz.ro
Doliu în lumea boxului! A murit Joe Bugner, fostul campion la categoria grea. Și-a dat ultima suflare la 75 de ani, la azil
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
A fost găsită ascunzătoarea lui Emil Gânj. Unde a stat cel mai căutat criminal din România în tot acest timp
Cancan.ro
Se mai face sau nu sezonul 10 de la Insula Iubirii?! Șefii Antena 1 au luat deja decizia și nu mai există cale de întoarcere
iamsport.ro
Uluitor! Relația secretă dintre finanțatorul fostei echipe a lui Săpunaru și soția jucătorului: 'O tipă faină! O chemam și...'
MediaFlux
Armata obligatorie revine! Situația actuală
stirilekanald.ro
Ascunzătoarea lui Emil Gânj, găsită de polițiști! Ucigașul și-a construit un „adăpost” sub pământ
substantial.ro
Dacă partenerul tău vrea să facă duș cu tine, înseamnă că..