BNR lansează 4 monede de argint. Tirajul este limitat, va fi bătaie pe cele 5.000 de piese

Începând cu data de 15 iulie 2024, Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic un set de monetărie cu tema Jocurile Olimpice de Vară din 2024.
Filip Stan
12 iul. 2024, 18:16
BNR lansează 4 monede de argint. Tirajul este limitat, va fi bătaie pe cele 5.000 de piese

Banca Naţională a României (BNR) anunță lansarea unui set de monetărie cu tema Jocurile Olimpice de Vară din 2024, începând de luni, 15 iulie. Această emisiune numismatică include monedele româneşti aflate în circulaţie, cu valoare nominală de 1 ban, 5 bani, 10 bani, 50 bani și o medalie din argint. Toate aceste piese sunt realizate în condiții de calitate proof like.

Medalia din argint, inclusă în set, are un diametru de 28 mm și cântărește 15,5 grame. Aversul medaliei prezintă torța olimpică, un grup de alergători olimpici antici în fundal și inscripția „JOCURILE OLIMPICE DE VARĂ 2024” în arc de cerc. Reversul redă portretul și numele lui George Gh. Bibescu, primul român membru al Comitetului Internațional Olimpic.

Setul este prezentat sub formă de pliant, introdus într-un etui, iar piesele componente sunt încastrate în locașuri speciale. Tirajul maxim al acestei emisiuni este de 5.000 seturi, iar prețul de vânzare, exclusiv TVA, este de 400 lei.

Lansarea setului de monetărie se realizează prin sucursalele regionale ale BNR din București, Cluj, Constanța, Dolj, Iași și Timiș.

Monedă din argint dedicată lui George Călinescu
Anterior, BNR a lansat o monedă din argint cu tema 125 de ani de la nașterea lui George Călinescu. Aversul monedei prezintă o parte din clădirea Academiei Române din București, inscripția „ROMANIA” în arc de cerc, stema României, valoarea nominală „10 LEI” și anul de emisiune „2024”. Reversul monedei redă portretul, semnătura și numele lui George Călinescu, precum și anii de viață „1899 – 1965”.

Monedele sunt ambalate în capsule de metacrilat transparent și sunt însoțite de broșuri de prezentare și certificate de autenticitate, redactate în limbile română, engleză și franceză. Pe certificatele de autenticitate se găsesc semnăturile guvernatorului BNR și casierului central. Tirajul maxim pentru această monedă din argint este de 5.000 de piese.

Prețul de vânzare pentru moneda din argint este de 500 lei, exclusiv TVA, și include broșura de prezentare și certificatul de autenticitate. Monedele din argint cu tema 125 de ani de la nașterea lui George Călinescu au putere circulatorie pe teritoriul României.
Pentru rezervarea pieselor numismatice în vederea achiziționării puteți utiliza acest Formular, începând cu 15 iulie 2024, ora 09:00, în limita stocului destinat rezervărilor online.
În cazul în care stocul destinat rezervărilor online se epuizează, vă informăm că există și posibilitatea achiziționării direct de la ghișeele sucursalelor regionale ale BNR, fără a fi necesară o rezervare în acest sens, începând cu data lansării emisiunii respective.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România