„Bocciu”, fostul lider al peluzei Rapidului, cercetat pentru evaziune în valoare de 17 milioane de lei. Autorităţile i-au pus sechestru pe opt apartamente

Poliția Capitalei a anunțat că mai mulți reprezentanți ai unei firme de pază sunt cercetați pentru evaziune fiscală și delapidare, fiind suspectați că au retras în interes personal aproximativ 17 milioane de lei din conturile companiei.
Mircea Filipescu
28 mart. 2025, 22:19

Potrivit unui comunicat oficial transmis de Direcția Generală de Poliție a Municipiului București – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice Sector 6, ancheta a fost extinsă, iar în cauză au fost luate măsuri asiguratorii asupra unor bunuri aparținând suspecților, printre care se află şi fostul lider al galeriei giuleştene, Liviu Ungureanu, zis Bocciu.

„În fapt, în perioada ianuarie 2019 – decembrie 2024, reprezentanții unei societăți comerciale, cu profil de activitate – pază, și-ar fi însușit, în interes personal, suma de aproximativ 17.000.000 de lei, prin retrageri în numerar din conturile bancare ale societății”, se arată în comunicatul Poliției Capitalei.

Sechestru pe bunurile lui Liviu Ungureanu, zis Bocciu

Pentru recuperarea prejudiciului, autoritățile au instituit sechestre asupra mai multor bunuri deținute de persoanele implicate. Printre acestea se numără mai multe apartamente, un teren și un autoturism de lux.

Surse judiciare citate de Stiripesurse.ro susțin că unul dintre principalii vizați în anchetă este Georgian Liviu Ungureanu, zis Bocciu, liderul galeriei echipei Rapid București. Acesta, împreună cu un alt asociat, ar fi scos bani din activele societății comerciale, direcționând fondurile către interese personale.

În urma investigațiilor, autoritățile au dispus sechestru asigurător asupra următoarelor bunuri aparținând lui Liviu Ungureanu:

– Un apartament în Neptun

– Un teren cu construcție în județul Călărași

– Șapte apartamente în București

– Un autoturism de lux Mercedes-Benz GLE 2024.

Cercetările în acest caz sunt în desfășurare, fiind coordonate de Parchetul de pe lângă Tribunalul București. Polițiștii de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice Sector 6 continuă strângerea de probe pentru stabilirea întregii dimensiuni a prejudiciului și a responsabilităților penale ale celor implicați.

Citeşte şi: Stenograme din dosarul lui Bogdan Peșchir (Bogpr). Cum a împărțit influencerul 1 mil. de dolari tiktokerilor care l-au susținut pe Călin Georgescu

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Meteorologii anunță vortex polar în România! Cât de mult vor scădea temperaturile în săptămânile următoare
Fanatik.ro
Filmul românesc celebru care a fost filmat pe stadionul lui Dinamo. E o comedie la care râd cu lacrimi sute de mii de români și astăzi, în care joacă unii dintre cei mai mari actori ai țării
Capital.ro
Între 600 și 1000 lei în plus la pensie. Ajutor în trei praguri pentru pensionari în 2026: E nevoie de solidaritate
Playtech.ro
„Volanul s-a blocat!” Mărturia tulburătoare a unui supraviețuitor după accidentul mortal din Timiș
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gestul făcut de Răzvan Lucescu pentru victimele tragediei din Timiș. Durere fără margini pentru familiile tinerilor care și-au pierdut viața
iamsport.ro
Omul din umbră care încearcă să rezolve plecarea lui Cristi Chivu la Real Madrid: ”100%!”
MediaFlux
Noi ajutoare pentru pensionari, între 600 și 1.000 de lei, în două tranșe! PSD cere Guvernului să le acorde (surse)
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil