Bogaţii săraci care au ieşit din topuri. Ce afacerişti nu se mai regăsesc în ierarhia bogaţilor

Unii miliardari prezenţi anul trecut în topul celor mai bogaţi români, au părăsit acum clasamentul. Potrivit România TV, firmele lor au ajuns să înregistreze pierderi semnificative sau au intrat în insolvenţă. Elan Schwartzenberg, fostul proprietar al Realitatea TV sau Sorin Ovidiu Vintu sunt doar două exemple.
Iulian Tudor
27 oct. 2013, 13:50
Bogaţii săraci care au ieşit din topuri. Ce afacerişti nu se mai regăsesc în ierarhia bogaţilor

Topul Forbes 2013 a fost dat publicităţii şi chiar dacă Ioan Niculaie rămâne cel mai bogat român ierarhia a suferit schimbări majore în decursul a numai 12 luni. Este suficient să amintim că Dinu Patriciu este mai sărac cu 600 de milioane de euro sau că averea lui Gigi Becali a scăzut de aproape trei ori, pentru a ne da seama de „furtunile” care au măturat mediul de afaceri în ultima perioadă de timp. În aceste condiţii, unii dintre afaceriştii cunoscuţi nici măcar nu se mai regăsesc în Top.

Citeşte şi Topul Forbes 2013. Averile lui Gigi Becali şi Patriciu au scăzut dramatic. Vezi care sunt bogaţii României

Elan Schwartenberg avea anul trecut o avere estimată la 32 de milionae de euro. Astăzi, din cauza problemelor pe care firmele sale le întâmpină, a fost scos din topul bogaţilor.

Sorin Ovidiu Vintu avea avul trecut o avere de 25-27 milioane de euro. El a fost acuzat de spălare de bani iar procurorii au ajuns la concluzia că a folosit sume de la FNI pentru a-şi cumpăra bunuri imobile.

Maria Grapini, actualul ministrul al Turismului, a fost femeie de afaceri înainte să intre în politică. Averea sa era calculată, anul trecut, la 9 milioane de euro.

Dan Diaconescu avea anul trecut o avere estimată de topurile de specialitate la 8 milioane de euro. Astăzi, cu OTV fără licenţă şi cu băncile care-i execută locuinţele, dan diaconescu are mai multe datorii decât bani în conturi.

Citeşte şi Gigi Becali este deţinut de meserie, conform ultimei declaraţii de avere VIDEO

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
AVC-ul, prevenit printr-o injecție? Descoperirea care ar putea salva mii de români de boala ce ucide jumătate din populație. Medic: ”E o soluție ingenioasă, practică”
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. O voce emblematică a murit. Marele cântăreț a fost ultimul poet al Școlii Genoveze
Playtech.ro
Ora de vară 2026. Cum va fi afectat mersul trenurilor în noaptea de 28-29 martie, conform CFR
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Guvernul pune frână scumpirilor la carburanți. Adaosul comercial, limitat prin OUG
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil cine a intervenit înaintea medicilor, după ce băiețelul de 5 ani a căzut de la etajul opt, în București: „El a luat pulsul”
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Alertă în războiul din Orientul Mijlociu: Statele din Golf, pregătite să intre în lupta împotriva Iranului (WSJ)
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj