Bogdan Aurescu, ministrul de Externe: „Suntem îngrijoraţi de recentul plan al Rusiei de a destabiliza Republica Moldova. E inacceptabilă retorica amenințătoare”

Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, și-a exprimat îngrijorarea în legătură cu planul Rusiei de a destabiliza Republica Moldova, în cadrul intervenției sale la Organizația Națiunilor Unite.
Filip Stan
25 feb. 2023, 08:49
Bogdan Aurescu, ministrul de Externe:

Bogdan Aurescu a fost prezent la Dezbaterea la nivel ministerial a Consiliului de Securitate al ONU pe tema „Menţinerea păcii şi securităţii în Ucraina“, în contextul marcării unui an de la declanşarea de către Federaţia Rusă a războiului de agresiune împotriva Ucrainei.

Ministrul de Externe a spus că, după Ucraina, Republica Moldova este țara cea mai afectată de război.

Citește și Rusia, gata să înceapă un război și în Republica Moldova. Serghei Lavrov a confirma

„Suntem îngrijoraţi de recentul plan al Rusiei de a destabiliza ţara, lucru pe care l-am condamnat. În acest sens, este pur şi simplu inacceptabilă retorica ameninţătoare, precum cea din declaraţia Ministerului rus de Externe de azi, prin care a anunţat că armata rusă, citez, «va răspunde în mod corespunzător unor aşa-numite provocări sau atacuri împotriva compatrioţilor ruşi sau a personalului militar (…) din regiunea transnistreană din Republica Moldova».

Asemenea comportament provocator, care nu are nicio bază, care este fundamentat pe declaraţii fără dovezi, este pur şi simplu de neacceptat. Iar noi susţinem deplin suveranitatea şi integritatea teritorială a Republicii Moldova în graniţele sale recunoscute internaţional”, a declarat Bogdan Aurescu.

Aurescu a vorbit, în contextul războiului din țara vecină, despre „intensificarea propagandei ruse, ce răspândeşte relatări false, în încercarea de a submina unitatea societăţilor noastre şi eforturile de sprijinire a Ucrainei”. „Trebuie să combatem aceste influenţe maligne, în aceeaşi măsură în care trebuie să fim uniţi în efortul de a ne apăra propriile valori”, a continuat el.

Citește și Reacţia Republicii Moldova după ameninţările Rusiei: „Nu există pericole directe la adresa securităţii militare a statului”

Ministrul le-a transmis românilor să fie atenți la informațiile pe care le asimilează pentru a nu cădea victime fenomenului de fake news. „Românii trebuie să fie conştienţi de influenţa rusă din informaţiile pe care le citesc sau pe care le aud, dar nu trebuie să pună sub semnul întrebării sprijinul nostru pentru Ucraina”.

„Sprijinul pentru Ucraina înseamnă sprijinirea României”, a reiterat Bogdan Aurescu.

DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Ce să pui peste carne când o gătești pe grătar. Așa îți va ieși cea mai suculentă friptură
Capital.ro
TAXĂ triplă pentru mii de șoferi din România. Majorarea se aplică de azi, 1 mai
Playtech.ro
Cine nu mai primeşte alocaţie pentru copii în luna mai 2025. Regula de care puţini părinţi au habar
DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Adevarul
Ce lider PSD se opune ca Lia Olguța Vasilescu să devină premier - SURSE
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Mărturiile tulburătoare ale fiului lui Teo Peter: Ceea ce mi-a rămas în minte așa și m-a marcat…
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
A murit un cunoscut impresar! Un accident stupid la golf i-a adus sfârșitul
Cancan.ro
Ireal câți mici a mâncat Piedone la o singură masă, într-un restaurant din Regie: Șeful ANPC a stabilit un record greu de egalat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A fost o adevărată stea. Românii nu o pot uita
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Ultimă oră! Incendiu mare la spital. Pacienții sunt evacuați, a fost activat planul roșu
MediaFlux
Datele românilor, folosite în campanie. Biroul Electoral Român intervine
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Ministerul Educației retrage sute de diplome ale elevilor olimpici