A murit Bogdan Baltazar, fostul preşedinte al BRD

Bogdan Baltazar a murit, vineri dimineaţă, la ora 4.30, la Spitalul Elias, potrivit evz.ro. Bogdan Baltazar era internat din cauza unui cancer în stare avansată. Acesta avea 73 de ani. 
Iulian Tudor
28 dec. 2012, 07:43
A murit Bogdan Baltazar, fostul preşedinte al BRD

Bogdan Baltazar este cunoscut în special pentru funcția de presedinte al BRD, pe care a ocupat-o în perioada 1998-2004. Ulterior a condus o firmă de consultanță și apoi s-a retras din activitate.

Bancherul Bogdan Baltazar s-a născut în data de 22 septembrie 1939, în Bucureşti. El a fost căsătorit şi are doi copii în vârstă de 45 şi 42 de ani.

Fostul şef BRD a terminat Facultatea Tehnologia Construcţiilor de Maşini a Politehnicii Bucureşti în 1962 şi a urmat cursurile post-universitare de Relaţii Internaţionale de pe lângă facultatea de Drept a Universităţii Bucureşti. Ulterior, în 1968, a obţinut un doctorat în economie la City University of New York.

El a lucrat pe rând ca asistent universitar în cadrul Politehnicii din Bucureşti, în perioada 68-71 ca analist financiar şi şef de proiecte preinvestiţii în cadrul Diviziei de Resurse Natural şi Transporturi din cadru ONU la New York. A mai fost şi Secretar diplomatic MAE între 1971 şi 1978.  Ulterior, până în 1981 a fost directorul directiei Africa din MAE şi coordonator al relaţiilor de colaborare economică şi financiară cu ţările zonei.

Din 1981 a fost îndepărtat pe motive politice din MAE şi a lucrat ca inginer la întreprinderea de Anvelope Danubiana până în 1990, atunci când a revenit în MAE ca director general al Direcţiilor America de Nord şi de Sud.

Între 1990 şi 1991 a fost chiar şi purtător de cuvânt al Guvernului pentru ca din iulie 1991 să devină Consilier superior bancar (“Senior Banking Adviser”), coordonatorul grupului pentru România din centrala B.E.R.D. –  Londra.
A urmat o perioadă de un an , între 1997 şi 1998, în care a ocupat funcţia de vicepreşedinte în CA al FPS.

Din mai 1998 până în 2004 a fost Preşedintele Băncii Române pentru Dezvoltare, devenită, prin privatizare, din martie 1999, BRD – Groupe Societe Generale. În această perioadă BRD a fost declarată de “Euromoney” şi “Global Finance” – “Cea mai bună bancă din  România” pe anii 1999, 2000, 2001 şi 2002 şi a primit disticţia “Cea mai bună bancă” pe 1999 din partea  revistei “Piaţa Financiară”. Privatizării BRD, revista de referinţă în domeniu “Privatization International” i-a  acordat în 1999 premiul pentru “Cea mai reuşită privatizare din Europa Centrală şi de Est”. În Septembrie 2003, BRD a primit din partea revistei “The Banker” premiul “Cea mai bună bancă în 2003.

După ce nu a mai ocupat această funcţie, a mai lucrat pentru diferite firme acordând consultanţă.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Atenție, Craiova! Ce gol de senzație a dat cel mai în formă atacant al lui Vitebsk înainte de duelul din Liga Campionilor cu Universitatea. Video
Capital.ro
Retragerea de numerar de la bancomat. Se face sesizare către bancă. Se verifică toate operațiunile în aceste cazuri
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?