Boicotul „suveranist” al lui Călin Georgescu a dus la vânzări record în supermarketuri. Vânzările retailerilor străini au crescut cu până la 20%

Boicotul „suveranist” al lui Călin Georgescu a avut parte de un eșec lamentabil, după ce supermarketurile au făcut reduceri considerabile, care au atras mulți români.
Alina Costache
14 feb. 2025, 08:28
Boicotul „suveranist” al lui Călin Georgescu a dus la vânzări record în supermarketuri. Vânzările retailerilor străini au crescut cu până la 20%

Boicotul anunțat de către Călin Georgescu împotriva supermarketurilor străine s-a dovedit a fi un adevărat eșec și ca având un efect total contrar față de cel preconizat de către suveranist. Vânzările acestora au crescut cu până la 20%, potrivit datelor furnizate de Ministerul Agriculturii.

Boicotul inițiat de Călin Georgescu a eșuat lamentabil

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a arătat că boicotul nu numai că nu a avut impactul pe care și-l dorea, ci a stimulat și mai mult consumul. Românii au achiziționat mult mai multe produse decât obișnuiau, iar oficialul arată că vânzările supermarketurilor străine au crescut cu un procent între 10% și 20%.

Citește și : EXCLUSIV Victor Ponta face un pas în față și anunță bomba pentru Călin Georgescu: „Sunt pregătit”

„Retailul din România, ieri, a fost acelaşi ca şi acum o săptămână. Deci, nu a fost niciun boicot, oamenii au mers la cumpărături. Mai mult de atât, vreau să vă spun că a fost un procent mai mare, cuprins între 10% şi 20%, ieri, la retailul din România, unde românii au cumpărat produse româneşti”, a explicat ministrul Florin Barbu, întrebat despre efectele apelului lansat de Georgescu.

Care este motivul pentru care au crescut vânzările

Supermarketurile au fost conștiente de impactul pe care îl poate avea boicotul suveranistului Călin Georgescu, așa că au apelat la o soluție inedită. Au promovat mult mai bine produsele românești, cărora chiar le-au aplicat în unele cazuri și reduceri atractive.

Prin urmare, în loc de a pierde clienți, marile lanțuri comerciale au reușit să atragă și mai mulți cumpărători, prin intermediul etichetei „produs românesc”.

Citește și : Călin Georgescu, afaceri de 1,5 miliarde de euro cu Radu Mazăre şi ÎPS Teodosie. Fostul candidat la prezidenţiale a făcut timp de un deceniu, pe banii statului, proiecte absolut inutile

Realitatea TV a sponsorizat intens acest boicot, prin intermediul jurnalistei Anca Alexandrescu, iar lui Călin Georgescu i-a fost oferit un spațiu generos pentru a mobiliza populația împotriva supermarketurilor. Candidatul independent la prezidențiale chiar a fost însoțit de un reporter al Realitatea TV într-o piață din București, unde și-a făcut cumpărăturile.

Eșecul boicotului arată că românii sunt ghidați de piață în cumpărăturile lor, mai degrabă decât de simpatii politice.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?