BONURI DE MASĂ 2019. Amenzi de ZECI DE MII de lei pentru TICHETELE DE MASĂ folosite incorect

Tichetele sunt reglementate de Legea 165/2018, act normativ care a simplificat procedura de distribuire a acestora dar și modul în care se folosesc.
Filip Stan
10 mart. 2019, 05:57
BONURI DE MASĂ 2019. Amenzi de ZECI DE MII de lei pentru TICHETELE DE MASĂ folosite incorect

TICHETE DE MASĂ 2019. Beneficiarii acestor tichete nu pot folosi un număr mai mare de astfel de bonuri decât numărul zilelor lucrate într-o lună. În caz contrar sunt sancționați cu 0,5 puncte de amendă, adică 72,5 lei în condițiile în care la ora actuală, punctul de amendă este de 145 de lei.

Tichetele folosite în alt scop decît cel prevăzut și pentru care a fost emis aduce o amendă de 1,5 puncte, adică 217,5 lei.

VOUCHERE DE VACANŢĂ şi de fertilizare la supermarket. „Se întâmplă foarte des”

Cei care vând dar și cumpără tichete sunt amendați cu 3 puncte, respectiv 435 de lei. Unitățile de cazare care acceptă tichetele de la alte persoane decât cele care sunt înscrise pe tichete sunt amendate cu 7 puncte, adică 1.015 lei.

Diminuarea valorii nominale sau emiterea unor tichete cu alte valori decât cele care sunt prevăzute în lege, dacă tichetele sunt folosite sub valoare lor sau în alte scopuri decât cele pentru care au fost emise, atrag după sine și cele mai mari amenzi care ajung la 2.030 adică 14 puncte de amendă.

Amendați cu 2.030 lei sunt și firmele care nu dau tichete aferente sau nu alimentează cardurile pentru perioada lucrată sau eliberează tichete care nu conțin toate informațiile necesare.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Spionii Ministerului de Interne vor fi pregătiți cibernetic de o firmă fără angajați. Contractul este finanțat din bani PNRR
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Administratorul de bloc nu poate fi obligat. Proprietarii de apartamente pot face cerere
Playtech.ro
Doar 13 țări din lume mai au aer curat şi trei dintre ele se află în Europa. Cum stă România la acest capitol
Adevarul
Ordonanța invizibilă de combatere a creșterii prețurilor la carburanți: „Scade riscul penuriei, dar efectele sunt inexistente”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie și-a găsit sfârșitul după ce a mâncat același mic-dejun. Cum s-a petrecut tragedia
iamsport.ro
Legenda Stelei acuză că un coleg al său a fost ”lucrat” pentru a i se face loc lui Gică Hagi: ”Întrebați-l pe Iordănescu!”
MediaFlux
Iranul pregătește bomba nucleară. Răsturnare de situație în războiul din Orientul Mijlociu
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj