Boris Johnson va deveni oficial Primul Ministru al Marii Britanii

Boris Johnson  va deveni oficial Premierul Marii Britanii, după retragerea Theresei May.
Filip Stan
23 iul. 2019, 10:49
Boris Johnson va deveni oficial Primul Ministru al Marii Britanii

Boris Johnson devine oficial, noul premier al Marii Britanii, după ce fostul premier, Theresa May se retrage  din funcţie.

Politicianul conservator a obținut 92.153 de voturi.

Boris Johnson a fost ales de membrii Partidului Conservator cu 92.153 de voturi lider al formaţiunii, înfrângându-l pe Jeremy Hunt  care a obţinut 46.656 de voturi .şi urmează să devină, astfel, premierul Marii Britanii, informează  BBC New.

Viitorul premier le-a promis deja britanicilor că va pune în practică procedura pentru Brexitul la 31 octombrie , în scurt timp, după ce va fi desemnat pentru a prelua oficial succesiunea fostului premier, Theresa May de către membrii Partidului Conservator.

Citeşte şi Marea Britanie va intra în recesiune după Brexit. Previziunile sunt făcute de Oficiul Responsabilităţii Bugetare

„Vom pune în practică Brexitul din 31 octombrie”, termenul-limită, se arată într-un comunicat.La această dată  Boris Johnson îşi va prelua oficial funcţia de Prim-Ministru al Marii Britanii.

Barnier anunţă în acest mesaj postat pe Twitter că aşteaptă ratificarea acordului retragerii al Theresei May – fără să spună ceva cu privire la intenţia lui Johnson de a renegocia acordul.

UE este dispusă să modifice declaraţia politică, o anexă a acordului retragerii, afirmă Barnier.

Şefii de stat şi de guverne ai celorlalte 27 de state membre UE au subliniat în mai multe rânduri că refuză să renegocieze acordul.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Nașul lui Bocciu, acuzații uluitoare în dreptul lui Daniel Niculae. A pierdut procesul, dar nu renunță. „A trucat meciuri la pariuri! Să își prezinte scuze rapidișitlor!”
Capital.ro
Dispar mașinile pe benzină și diesel? Decizie în UE din 2035. Schimbare privind interdicția motoarelor termice
Playtech.ro
Motivul pentru care zborurile din București sunt mai scumpe decât cele din capitalele alăturate. Diferențele de preț sunt însemnate
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
Tradiții în Miercurea Luminată. Cum putem evita „nunta șoarecilor” în casa noastră
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj