Brandul de ţară al României valorează 175 miliarde de dolari. Ţara noastră se situează pe locul 49 în Top 100

Brandul de ţară al României, evaluat de Brand Finance, valorează 175 de miliarde de dolari în 2017, faţă de 165 de miliarde de dolari în 2016. România a coborât însă de pe locul 47 pe 49 într-un top cu 100 de naţiuni, deoarece ratingul a scăzut de la A+ la A.
Filip Stan
11 oct. 2017, 05:37
Brandul de ţară al României valorează 175 miliarde de dolari. Ţara noastră se situează pe locul 49 în Top 100

Pe primul loc în topul Brand Finance se clasează SUA, cu 21.000 de miliarde de dolari şi rating AAA-, iar locurile 2 şi 3 sunt ocupate de China (10.200 miliarde de dolari) şi Germania (4.000 miliarde de dolari).

Pe ultimele locuri sunt clasate Congo, cu 16 miliarde de dolari, Nepal şi Cipru – cu câte 15 miliarde de dolari.

Brandul Singapore (locul 31 în top) are cel mai ridicat nivel al ratingului, „AAA+”, iar Libia (locul 97) are cel mai scăzut rating, „DDD”.

Ierarhia poziţiilor în topul Brand Finance este determinată de performanţele pe zeci de puncte de date, setate pe trei piloni: Produse şi servicii, Investiţii şi servicii, respectiv Societate. Acestea sunt împărţite în sub-piloni: Turism, Piaţă, Guvernare şi Abilităţile locuitorilor. Acestea sunt în continuare subdivizate în valori individuale. Fiecare valoare este marcată cu note de până la 100 şi împreună contribuie la un brand global. Pe baza punctajului, fiecărui brand i se atribuie un rating de la „AAA+” la „DDD” într-un format similar cu un rating de credit, precizează evaluatorii.

Brand Finance este unul dintre liderii mondiali în evaluarea mărcii şi în consultanţă strategică.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”