Brazilia a depăşit Italia la numărul de morţi de Covid-19. Coronavirusul face acum ravagii în America Latină

Brazilia a devenit joi a treia ţară din lume ca număr de decese din cauza noului coronavirus, depăşind 34.000 de morţi, în faţa Italiei, după un nou record de morţi înregistraţi în 24 de ore.
Ionela Marcu
05 iun. 2020, 04:55
Brazilia a depăşit Italia la numărul de morţi de Covid-19. Coronavirusul face acum ravagii în America Latină

Ultimul bilanţ al Ministerului Sănătăţii a raportat 34.021 de decese şi 614.941 de cazuri confirmate, cu 1.473 de morţi înregistrate de miercuri seară, dar specialiştii sunt de părere că statisticile oficiale sunt mult subestimate. Cu 212 milioane de locuitori, Brazilia are o populaţie de trei ori mai mare ca a Italiei, care a fost epicentrul pandemiei în Europa şi a numărat 33.689 de morţi.

Brazilia deplânge, totuşi, 153 de morţi de COVID-19 la un milion de locuitori, faţă de 557,2 pentru Italia sau 587,8 pentru Regatul Unit. Brazilia este a doua ţară din lume ca număr de persoane infectate, după Statele Unite, cu 30.925 de noi cazuri confirmate în 24 de ore. Pentru a treia zi consecutiv, cea mai mare ţară din America Latină a înregistrat un record de morţi zilnice, după 1.349 miercuri şi 1.262 marţi.

Citeşte şi COVID-19. Ţara unde a ajuns deja al doilea val de coronavirus. Se înregistrează din nou peste 3.000 de infectări zilnic

Informaţiile Ministerului Sănătăţii au fost difuzate abia după orele 22.00 (vineri, 04.00 ora României), fără nicio explicaţie pentru întârziere, ele fiind prezentate la orele 17.00 de la începutul pandemiei.

De aproape trei săptămâni Brazilia nu mai are ministru al sănătăţii, după demisia lui Nelson Teich, interimatul fiind asigurat de Eduardo Pazuello, un general în activitate.

Statul Sao Paulo, cel mai prosper şi mai populat din Brazilia, rămâne cel mai afectat, cu 8.560 de morţi şi 129.200 de cazuri confirmate, în faţa Rio de Janeiro (6.327 de morţi şi 60.032 de persoane contaminate). De la începutul săptămânii, cele două state şi-au reluat treptat activitatea economică. Situaţia rămâne critică în statele sărace din nord, ca Amazonas (2.183 de morţi) şi Para (3.416), sau din nord-est, ca Ceara (3.813) şi Pernambuco (3.124).

În pofida creşterii constante a deceselor, preşedintele de extremă-dreaptă Jair Bolsonaro îndeamnă frecvent la reluarea activităţilor economice în numele păstrării locurilor de muncă, criticând aspru măsurile de izolare luate de guvernatorii statelor.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Ce a făcut Zelensky cu doar câteva ore înainte să ajungă la București. Acuzele pe care le-a lansat înaintea întâlnirii cu Nicușor Dan
Capital.ro
Un nou tip de pensie. UE l-a introdus abia acum 4 ani. Este ideală pentru românii care se mută în Europa
Playtech.ro
Cât costă montarea de panouri solare în 2026. Ce ajutor mai primeşti de la stat
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Mirel Rădoi, decis să plece în vară de la FCSB! Cum încearcă Gigi Becali să îl convingă să continue la echipă
MediaFlux
Un nou val de aer polar peste România. Meteorologii ANM anunță când vine frigul
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj