BREXIT. Dacian Cioloş: Nu va exista un impact imediat asupra drepturilor pe care cetăţenii români le au acolo

Premierul Dacian Cioloş a spus că ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană se va negocia în minim doi ani, iar acest lucru va impacta şi preşedinţia României la Consiliul European din 2019. Acesta a mai declarat că românii din Marea Britanie nu vor fi afectaţi pe termen scurt de ieşirea ţării din UE.
Filip Stan
24 iun. 2016, 10:56
BREXIT. Dacian Cioloş: Nu va exista un impact imediat asupra drepturilor pe care cetăţenii români le au acolo

Premierul Dacian Cioloş a declarat, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, că ieşirea Marii Britanii din UE nu va avea un impact semnificativ, pe termen scurt, asupra economiei şi că românii care muncesc în Regatul Unit nu vor fi afectaţi în drepturile pe care le au în calitate de cetăţeni europeni.

„România doreşte să îşi continue drumul european şi să fie un actor pro-activ. (…) Din prima analiza rezultă că nu va exista un impact economic, imediat semnificativ asupra economiei. (..) Nu va exista un impact imediat asupra drepturilor pe care cetăţenii români le au acolo în calitate de cetăţeni europeni”, a declarat Cioloş. 

Acesta a mai spus că  ieşirea Marii Britanii din UE nu va avea loc imediat ci în minim doi ani, lucru care va avea un impact şi asupra preşedinţiei României la Consiliul European în toamna lui 2019:

„În 2019, România va asigura presedinţia Consiliului European si va avea ocazia de a participa proactiv la consolidarea Uninunii Europene…Ieşirea Marii Britanii din UE se va negocia in minim 2 ani, deci va impacta şi presedintia Romaniei. Romania se bucura in acest moment de o situatie economica buna, si este important ca prin masurile pe care le luam sa facem din aceasta situatie economică un atuu pentru a creste rolul si impactul pe care Romania il are in UE. Invit la prudena în ceea ce priveste deciziile politice care se vor lua în acest an. De asemenea, trebuie sa continuam analizele privind impactul pe care poate sa il aiba iesirea Marii Britanii din UE asupra Romaniei”, a spus Dacian Cioloş.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Mutare surprinzătoare după primul tur al prezidențialelor. George Simion refuză orice negociere cu Victor Ponta
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România. Oamenii NU e nevoie să-l voteze. Planul lui Simion
Playtech.ro
Rezultate surpriză în județul lui Iohannis. Cine a fost candidatul votat masiv în primul tur la Sibiu
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Vremea se dezlănțuie. Urmează trei zile de coșmar
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
E oficial! Când începe vacanța de vară a elevilor în 2025 și cât durează, de fapt
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dispare numerarul? UE impune restricții. Ce se va întâmpla cu banii cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
Decizia luată de Victor Ponta după ce a ieșit pe locul 4 la alegerile prezidențiale.
MediaFlux
Se anulează, din nou, alegerile prezidențiale? Ce specifică calendarul electoral
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
România, campioană la muncă în weekend. Câți români nu au liber sâmbăta și duminica