Brexit: Este posibil să se organizeze al doilea REFERENDUM

Ministrul britanic al finanţelor, Philip Hammond, a declarat vineri că este foarte probabil ca ideea unui al doilea referendum privind Brexitul să fie prezentată din nou în parlament, deşi guvernul de la Londra îşi menţine opoziţia faţă de o nouă consultare populară în acest dosar, transmite Reuters.
Iulian Tudor
12 apr. 2019, 15:50
Brexit: Este posibil să se organizeze al doilea REFERENDUM

Aflat la Washington pentru o serie de reuniuni ale Fondului Monetar International, Hammond a calificat drept foarte strâns calendarul pentru organizarea unui asemenea referendum înainte de 31 octombrie, data limită până la care Regatul Unit urmează să părăsească Uniunea Europeană. Pentru organizarea unui asemenea referendum este nevoie de aproximativ şase luni, i8nformează Agerpres.

Ideea organizării unui nou referendum s-a aflat printre alternativele prezentate în luna martie de premierul Theresa May în parlament, însă toate propunerile au fost respinse de membrii Camerei Comunelor.

”Poziţia guvernului nu s-a schimbat. Guvernul se opune unui referendum de confirmare şi de aceea noi nu l-am susţine”, a explicat ministrul britanic al finanţelor.

Citeşte şi Britanicii se plâng că Brexitul le-a afectat sănătatea mintală

Totuşi, mulţi parlamentari din Partidul Laburist (de opoziţie) i-au cerut liderului formaţiunii, Jeremy Corbyn, să includă un nou referendum printre cererile sale în tratativele cu guvernul consacrate găsirii unei căi de depăşire a actualului impas legat de Brexit, informează Agerpres.

Premierul britanic Theresa May a convenit joi seară cu liderii statelor din UE27 să amâne Brexitul cu şase luni, până la 31 octombrie 2019, răgaz în care guvernul de la Londra va încerca să ajungă la un acord cu opoziţia laburistă pentru adoptarea acordului de retragere, deja respins de trei ori de parlamentul britanic.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Iran a anunțat că nu se va deplasa în SUA pentru Cupa Mondială 2026: „Acest guvern corupt ne-a asasinat liderul!”
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Câte ore pe zi ai voie să muncești dacă ai două contracte la aceeași firmă. Ce prevede Codul Muncii
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
Anghel Iordănescu, la un pas de a fi luat la bătaie de un fost ”tricolor”: ”Nuuu, țineți-l!”
MediaFlux
Denunț la DNA privind modul în care ministrul Oana Țoiu a organizat repatrierea românilor din Dubai. Vizat este și cazul fiicei lui Ponta. Cine l-a depus
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj