Ambasadorul Marii Britanii: Corupţia are rezonanţă în România ca oriunde în altă parte

Ambasadorul Marii Britanii la București, Paul Brummell, a postat, luni, pe Twitter, un editorial în care premierul britanic David Cameron susține că fenomenul corupției reprezintă o amenințare la adresa prosperității și securității, Brummell apreciind că acest fenomen are rezonanță în România, "ca oriunde în altă parte".
Iulian Tudor
08 iun. 2015, 13:41
Ambasadorul Marii Britanii: Corupţia are rezonanţă în România ca oriunde în altă parte

Comentariul premierului Cameron a fost publicat în „Huffington Post” și este intitulat „Corupția este cancerul care se află în inima multor probleme cu care ne confruntăm în lume”.

Citeşte şi: Premierul Victor Ponta a trimis o SCRISOARE ambasadelor SUA şi ale statelor UE, dar şi mai multor ONG-uri

În acest text, plecând de la cazul corupției de la FIFA, Cameron îi cheamă pe liderii lumii să dovedească același curaj și aceeași determinare pentru a declanșa o lungă bătălie împotriva corupției la nivel global, scrie Agerpres.

„La summiturile internaționale, liderii se întâlnesc să discute despre ajutoare, despre cum să asigurăm creșterea economiilor noastre și cum să-i ținem pe oameni în siguranță”, scrie Cameron în publicația menționată. „Însă pur și simplu nu vorbim destul despre corupție, adaugă el, subliniind că „acest lucru trebuie să se schimbe”.

„Imigranții care se îneacă în Mediterana fug de state africane corupte. Eforturile noastre de a lupta împotriva sărăciei globale sunt prea adesea subminate de guverne corupte, care împiedică oamenii să obțină veniturile și beneficiile ce sunt de drept ale lor. Corupția subminează și economia globală„, mai scrie Cameron.

Citeşte şi: Klaus Iohannis EXCLUDE modificarea Codului Penal: „Nu se poate face în această fază de luptă anticorupţie”

„Corupția nu doar ne amenință prosperitatea, ci ne și subminează securitatea. Fie că este vorba despre răpirea unor eleve în Nigeria sau despre recrutarea de luptători pentru talibani și Statul Islamic, oameni obișnuiți sunt atrași, în repetate rânduri, către grupări extremiste, în parte ca reacție la opresiunea și corupția propriilor lor guverne”, atenționează premierul britanic.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Soluția găsită de ANRE pentru ca românii să evite facturile uriașe la gaz și curent. Cum vor fi date, de fapt, alertele la depășirea consumului. Marea problemă a măsurii
Capital.ro
Bancnotele care trebuie predate imediat autorităților. Niciun român nu trebuie să plătească cu ele. Riscă dosar penal
Playtech.ro
Din ce în ce mai mulţi oameni sunt îndemnaţi să îşi înfăşoare cardurile bancare în folie de aluminiu. Cum te protejează acest gest
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un polițist de 38 de ani, șef de post în Timiș, a fost găsit fără viață în spatele unui cimitir. Primele ipoteze
iamsport.ro
Uluitor! 84.000.000 de lei pentru Universitatea Craiova. Cifrele sunt oficiale
MediaFlux
Prognoza meteo aprilie 2026. ANM anunță vremea pentru următoarele 4 săptămâni
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj