Bucureştenii din zona Gării de Nord a Capitalei îndură încă o iarnă în BEZNĂ. Ce spun autorităţile

Sutele de bucureşteni din zona Gării de Nord a Capitalei vor mai îndura câteva luni de beznă din cauza penelor dese de curent cauzate de suprasolicitarea reţelei de cabluri vechi de zeci de ani. Asta pentru că autorizaţia necesară companiei Enel pentru a se apuca de lucrările de înlocuire a cablurilor întârzie să fie eliberată de Primăria Capitalei.
Cristiana Ionescu
13 nov. 2013, 09:58
Bucureştenii din zona Gării de Nord a Capitalei îndură încă o iarnă în BEZNĂ. Ce spun autorităţile

Locatarii din zona Gării de Nord, mai exact de pe str. Gheorghe Duca nr. 1-11 şi Calea Griviţei nr. 142, rămân frecvent fără curent din cauza reţelei vechi de peste 50 de ani. Oamenii sunt disperaţi şi se plâng că li se strică mâncarea în frigidere, li se strică aparatele electrocasnice sau se blochează în lift.

Din păcate, locuitorii din zonă se vor înfrunta cu această problemă şi iarna aceasta, la fel ca în multe alte ierni, asta deoarece compania Enel, cea responsabilă cu înlocuirea cablurilor subterane de curent, nu a primit încă autorizaţie de la Primăria Generală a Capitalei pentru demararea lucrărilor de schimbare a cablurilor vechi.

Enel Distribuţie Muntenia a depus solicitare către Primăria Capitalei în vederea obţinerii autorizaţiei pentru executarea lucrării de înlocuire a reţelei electrice în zona Gării de Nord, în data de 08 octombrie 2013. În urma analizei dosarului de obţinere a autorizaţiei, reprezentanţii municipalităţii au constatat că acesta este incomplet, însă fără a anunţa şi compania Enel în vederea completării acestuia.

„Enel Distribuţie Muntenia a depus la Primăria Capitalei, pe data de 8 octombrie 2013, documentaţia pentru obţinerea autorizaţiei de construcţie. Aceasta documentaţie a fost completată conform indicaţiilor primite. În lipsa autorizaţiei, nu putem interveni pe domeniul public pentru schimbarea cablurilor respective”, au declarat pentru ROMÂNIATV.NET reprezentanţii Enel Distribuţie Muntenia.

La sfârşitul lunii octombrie, Enel a trimis documentaţia completă necesară în vederea obţinerii autorizaţiei, însă pentru locatarii care rămân frecvent în beznă este prea târziu, întrucât Primăria interzice executarea de săpături în perioada 15 noiembrie 2013 – 15 martie 2014. Aşadar, bucureştenii vor mai îndura o iarnă fără curent.

„S.C. ENEL Distribuţie Muntenia S.A. a completat, în data de 25.10.2013, documentaţia depusă în vederea obţinerii autorizaţiei de construire pentru executarea lucrărilor de „Înlocuirea reţelei electrice în vederea îmbunătăţirii tensiunii de alimentare cu energie electrică în zona P.T. 912, str. Gheorghe Duca nr. 1-11, Calea Griviţei nr. 142, sector 1, Bucureşti”, fapt pentru care documentaţia este în analiză, având termen de soluţionare data de 24.11.2013″, au precizat cei de Primăria Capitalei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire. A pus punct relației cu „bărbatul perfect”
Capital.ro
Regula 10-15%. Informație pentru cei care pun bani la saltea. Ce trebuie să faceți neapărat: Un nivel foarte bun pentru majoritatea oamenilor
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
Alertă în spațiul aerian al Ungariei. Avion de pasageri interceptat la solicitarea NATO, după ce a întrerupt comunicațiile
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Se dau pensiile pe card. La ce oră sunt alimentate conturile pensionarilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți