Bucurie pentru România la început de săptămână. Nimeni nu se aştepta la acest anunţ

România, medaliată cu aur la Mondialele de juniori, în proba de bob-2 feminin

29 ian. 2018, 07:31

Româncele Andreea Grecu şi Florentina Iusco, sportive antrenate de Paul Neagu, au obţinut medalia de aur în proba de bob-2 feminin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale la juniori de la St. Moritz (Elveţia), potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

Competiţia a avut la start 14 echipaje, iar Andreea Grecu şi Florentina Iusco au fost cronometrat cu un timp total de 2 min 18 sec 46/100 după cele două manşe de concurs, devansând două echipaje ale Germaniei, Laura Nolte/Lavinia Pittschaft (2:18.77) şi Kim Kalicki/Lena Zelichowski (2:18.85).

Un alt rezultat remarcabil fost reuşit şi de cel mai tânăr echipaj de bob masculin din concurs, alcătuit din Mihai Tentea (19 ani) şi Ciprian Daroczi (19 ani), antrenaţi de către Mihai Păcioianu, care au obţinut locul al doilea la bob-2 categoria Under-23 (2:14.57). La start au fost prezente 13 echipaje, iar primul loc a fost ocupat de germanii Richard Oelsner/Alexander Schueller (2:13.95), pe locul al treilea clasându-se germanii Jonas Jannusch/Benedikt Hertel (2:14.96). Echipajul de bob-2 format din Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi a mai obţinut şi locul 4 la categoria Under-26.