Budapesta i-a dat replica ministrului luxemburghez de Externe: Este AROGANT şi dă LECŢII de MORALITATE

Budapesta a reacţionat după ce ministrul luxemburghez de Externe a cerut ca Ungaria să fie din exclusă din UE. Ministrul de Externe, Peter Szijjarto, l-a acuzat marţi pe omologul său luxemburghez că este ”arogant” şi ”dă lecţii de moralitate”, după ce Jean Asselborn a declarat că Ungaria ar trebui să fie exclusă din blocul comunitar pentru legislaţia dură împotriva migranţilor.
Filip Stan
13 sept. 2016, 19:15
Budapesta i-a dat replica ministrului luxemburghez de Externe: Este AROGANT şi dă LECŢII de MORALITATE

Budapesta a reacţionat după ce ministrul luxemburghez de Externe a cerut ca Ungaria să fie din exclusă din UE. Declaraţia demnitarului luxemburghez riscă să stârnească noi tensiuni între statele membre cu doar trei zile înainte de summitul UE de la Bratislava, unde se va discuta despre viitorul blocului comunitar după Brexit, transmite DPA.

Asselborn s-a exclus din rândul politcienilor care ar trebui să fie luaţi în serios”, a declarat Szijjarto. Şeful diplomaţiei maghiare a continuat să-l numească pe omologul său luxemburghez ”un arogant, frustrat şi care dă lecţii de moralitate”, comparându-i retorica cu cea a instituţiilor europene de la Bruxelles.

Executivul conservator al lui Viktor Orban a intrat adeseori, pe parcusul ultimilor ani, în conflict direct cu Bruxelles-ul, care a condamnat însăprirea măsurilor luate de autorităţile maghiare împotriva migranţilor, inclusiv ridicare unui gard de sârmă ghimpată la frontiere.

Budapesta a devenit ţinta criticilor europene şi atunci când executivul conservator a propus reintroducerea pedepsei capitale sau a încălcat independenţa Băncii Centrale a Ungariei. De asemenea, cetăţenii maghiari sunt chemaţi la începutul lunii octombrie să voteze în cadrul unui referendum naţional controversat, care vizează cotele de migranţi impuse de către Bruxelles.

Citeşte şi Ungaria s-a oferit să preia preşedinţia UE în locul Marii Britanii

Viktor Orban s-a opus în mod ostil migranţilor, în vreme ce statul maghiar a devenit prima ţară europeană care să interzică refugiaţilor să treacă frontiera. O legislaţie dură a fost adoptată de parlamentarii maghiari pentru a-i descuraja pe migranţi.

Ministrul de Externe din Luxembourg, Jean Asselborn, a cerut ca Ungaria să fie suspendată sau chiar exclusă din Uniunea Europeană, deoarece încalcă grav valorile de bază. Acesta a invocat modul în care executivul maghiar tratează migranţii, dar şi faptul că încearcă să limiteze independenţa justiţiei şi libertatea presei. “Ungaria nu este departe de a ordona deschiderea focului asupra refugiaţilor”, a subliniat Asselborn.

UE nu poate tolera “un comportament atât de inadecvat” şi orice stat care încalcă valorile de bază “ar trebui exclus temporar sau, dacă este necesar, pentru totdeauna”, a insistat liderul diplomaţiei luxemburgheze.

Declaraţiile lui Jean Asselborn riscă să escaladeze tensiunile dintre statele membre înainte de summitul UE, care va avea loc vineri la Bratislava. Cu această ocazie, liderii europeni vor încerca să găsească soluţii pentru viitorul blocului comunitar zdruncinat de decizia britanicilor a-l părăsi, dar şi de criza migranţilor şi de lipsa de solidaritate din interiorul UE.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Starul unei echipe de Champions League din Anglia, exclus din lot pentru mesaje deocheate date unei eleve de doar 15 ani!
Capital.ro
Pensionarii ar putea primi banii înapoi. CCR judecă taxa CASS aplicată pensiilor
Playtech.ro
Topul celor mai bune universități din România în 2026. Ministerul Educației a publicat clasamentul oficial
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Curent electric gratuit pentru români. În ce intervale se oferă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi