Bursă a locurilor de muncă pentru românii din Italia. Unde şi când va avea loc

Autorităţile vor organiza, în februarie, în Italia, o bursă a locurilor de muncă pentru românii care muncesc acolo, a anunţat ministrul muncii, Marius Budăi.
Filip Stan
13 ian. 2019, 20:22
Bursă a locurilor de muncă pentru românii din Italia. Unde şi când va avea loc

Marius Budăi a arătat, totodată, că România a ajuns în situaţia unei ţări cu deficit de angajaţi, însă exodul forţei de muncă s-a redus considerabil.

„Am pus bazele unei colaborări importante cu ministrul Natalia Intotero (ministrul pentru Românii de Pretutindeni, n.r.), cu sindicatele şi patronatele din construcţii, cu specialişti din ANOFM şi Ministerul Muncii pe ocupare. În luna februarie vom face în Italia, la Milano sau Torino, o bursă a locurilor de muncă pentru românii noştri care muncesc acolo. Mergem cu oferte clare, pe perioade clare. Sindicatele şi patronatele din construcţii, patronii mai ales, au spus că vor mai pune şi ei iar salariul minim va ajunge la 3.500 – 4.000 lei net, în mână. Sperăm să începem uşor, uşor să ne aducem specialiştii acasă”, a precizat ministrul muncii.

„În decembrie 2016 şomajul era 4,8%. În iulie 2018 şomajul este de 3,48%. Asta înseamnă că măsurile pe care le-am luat, măsuri de ocupare, de stimulare a angajatorului să angajeze, şi aici aş vorbi de un program de mare succes care începe să-şi facă vizibile rezultatele, acel program pentru ucenicie. Am intrat din paradigma unui stat cu şomaj ridicat în paradigma unui stat cu deficienţă de angajaţi. Există clar o deficienţă de forţă de muncă. De aici acele măsuri referitoare la burse de locuri de muncă pentru românii noştri de pretutindeni, să încercăm să îi aducem acasă, dar în paralel avem nevoie de muncitori, pentru că avem programe mari de investiţii pe care trebuie să le punem în practică şi avem nevoie de forţă de muncă”, a spus Marius Budăi.

Ministrul a subliniat că, în ultimii doi ani, au fost create 200.000 de locuri de muncă.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
Escrocheriile continuă să facă victime. Noi cazuri de fraudă telefonică au provocat un prejudiciu de peste 1.000.000 de lei
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
Radu Banciu, uluit de un fotbalist din SuperLiga: ”Genial! Cel mai mare din istorie”
MediaFlux
Putin a decis ce va face. Rusia face anunțul inclusiv pentru România
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?