Busculadă în Kenya: Un mort şi 40 de răniţi, într-un campus universitar, în simularea unui atac terorist

O persoană a murit şi 40 au fost rănite într-o busculadă provocată de un exerciţiu de securitate simulând un atac terorist, într-un campus universitar.
Filip Stan
01 dec. 2015, 09:41
Busculadă în Kenya: Un mort şi 40 de răniţi, într-un campus universitar, în simularea unui atac terorist

Un membru al personalului a murit și peste 40 de studenți au fost răniți luni în panica și busculada provocate de un exercițiu de securitate al poliției simulând un atac terorist la Nairobi, capitala Kenyei, fără ca studenții să fi fost informați înainte, transmite Reuters.

Nairobi a fost sub alertă sporită după atacuri lansate de militanți islamiști somalezi al Shabaab, cum ar fi luarea cu asalt a Universității Garissa din apropierea graniței cu Somalia în aprilie, în care 147 de persoane au fost ucise, și atacul din 2013 în mall-ul Westgate din Nairobi când 67 de persoane au fost ucise.

Citeşte şi Atac armat într-un campus din Statele Unite. Un bărbat a murit şi alţi doi au fost răniţi

Universitatea Strathmore, o instituție privată din apropierea centrului capitalei, a declarat că unul dintre membrii personalului său a murit din cauza rănilor provocate în busculadă pentru a scăpa de cei care efectuau exercițiul de securitate, potrivit Agerpres.
   
Peste 40 de persoane au fost rănite și transportate la spitalele orașului, a adăugat universitatea.
   
O profesoară de la Strathmore a afirmat că studenții, care nu au fost informați despre exercițiul de securitate, au intrat în panică de teama unui alt atac al militanților al Shabaab.
   
„Am auzit două focuri de armă”, a spus ea. „Toată lumea a început să fugă, am luat tot ce am putut”.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
El este Rareș, un tânăr asistent de pe ambulanță care salvează vieți chiar și în afara urgențelor. Cazul care l-a marcat profund: „Mi-a spus că se simte din nou om”
Capital.ro
S-a stins o mare actriță. A fost o prezență emblematică în lumea filmului. Fiica sa a anunțat tragedia: Am fost binecuvântați să o avem. Acum zboară alături de îngerii ei
Playtech.ro
Taxa pe care o plăteşti dacă succesiunea nu se face în termen de doi ani. Cheltuielile moştenitorilor
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Bani mai mulți pentru copii. Data la care intra bursele elevilor
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai