Cadou de final de an de la Guvern. Se bagă bani pe cardurile sociale, înainte de Crăciun

Guvernul face un cadou impresionant celor ce au carduri sociale, în contextul în care s-a virat ultima tranșă de bani pe anul acesta. Înainte de Crăciun, cei aflați în nevoie vor avea mai mulți bani să își achiziționeze produse alimentare.
Alina Costache
20 dec. 2024, 17:17
Cadou de final de an de la Guvern. Se bagă bani pe cardurile sociale, înainte de Crăciun

Românii vor primi bani pe cardurile sociale la final de an, în contextul în care programul Sprijin pentru România, inițiat de Guvern, va continua până în anul 2027. Totuși, va suferi modificări majore în ceea ce privește sumele de bani care vor intra pe carduri.

Cadou de la final de an de la Guvern, pentru românii ce au carduri sociale

Peste 2,6 milioane de români beneficiază în prezent de acest ajutor din partea statului, iar autoritățile au anunțat că au făcut deja plata pentru ultima tranșă din acest an, astfel că oamenii vor fi mai bogați cu 250 de lei de Crăciun.

Anul 2024 a fost unul productiv pentru românii ce beneficiază de carduri sociale, deoarece au primit nu mai puțin de 1.500 de lei, care pot fi utilizați pentru mese calde și alimente, deci nu pentru alcool sau țigări.

Citește și : Anunț important pentru românii care au contract cu Hidroelectrica. Au fost tipărite facturi greșite. Ce trebuie să faci pentru a primi banii înapoi

În anul 2025, situația se va schimba radical, deoarece pe card vor intra numai 250 de lei, în două tranșe, care vor intra o dată la șase luni. Deficitul bugetar este foarte mare, așa că există chiar posibilitatea întârzierii de plată în viitor, conform news18.

Care sunt românii ce beneficiază de card social

Românii care dețin carduri sociale pentur alimente le pot folosi numai în rețeaua de comercianți parteneri Edenred, Sodexo sau Up România, dedicată acestui timp de tichet.

  • Beneficiarii eligibili pentru card social, stabiliți de instituțiile statului sunt:
    persoanele – copii şi adulți – încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri lunare proprii realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei, crescută la 2.210 lei după recalculare;
  • familiile cu cel puțin 2 copii în întreținere ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale 675 lei;

Citește și : Ultimul document semnat de ministra Muncii. Bani mai mulți pentru aceste categorii de români la final de an

  • familiile monoparentale ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 675 lei;
  • familiile şi persoanele singure care au stabilit dreptul la ajutorul de incluziune, în condițiile Legii nr. 196/2016 privind venitul minim de incluziune, cu modificările şi completările ulterioare;
  • pensionarii sistemului public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale şi beneficiarii de drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;  persoanele fără adăpost, astfel cum acestea sunt reglementate potrivit prevederilor legale în vigoare.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Cristi Chivu, decizie neașteptată după Inter – Bologna! De ce nu a venit la declarații și pe cine a trimis în locul lui
Capital.ro
Taxă pentru șoferi. E obligatorie pe toate drumurile, inclusiv localități. Se aplică amendă de 500 de lei în lipsa ei
Playtech.ro
Nicolas Maduro a fost dus în închisoarea de care se teme orice deținut. De ce este numită „Iadul pe Pământ”
Adevarul
Trei cazuri medicale bizare care au uimit lumea: cum a rămas o tânără însărcinată doar prin sex oral
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend