Cadourile de 1 Martie și 8 Martie, interzise în școli. Ministrul Educației, Daniel David: ”În condiţiile în care ai lege, ea trebuie aplicată”

Ministrul Educației, Daniel David, a avut o reacție dură cu privire la obiceiul părinților și elevilor de a aduce cadouri de 1 Martie și 8 Martie profesoarelor. Oficialul amintește că legea interzice astfel de situații.
Alina Costache
28 feb. 2025, 11:46
Cadourile de 1 Martie și 8 Martie, interzise în școli. Ministrul Educației, Daniel David: ”În condiţiile în care ai lege, ea trebuie aplicată”

Oficiali din Ministerul Educaţiei au vorbit, joi, despre obiceiurile unor părinţi de a colecta sume mari de bani pentru a oferi cadouri scumpe profesoarelor de 1 Martie și 8 Martie. Răspunzând unor întrebări, reprezentanţii Ministerului au arătat că există o lege care interzice colectarea de bani. „Nu putem inventa o altă reglementare în care să îi rugăm pe colegii noştri să respecte legea”, spune ministrul Daniel David.

Citește și: Ministrul Educației, Daniel David, declarații privind nivelul de analfabetism din România: „Este de netolerat pentru o ţară”

„Mereu ne gândim să mai dăm o lege ca să respectăm legea. Nu se poate! Avem o reglementare, pot să facă sesizări către Inspectorate sau către noi părinţii nemulţumiţi, pot să facă profesorii, directorii. În condiţiile în care ai lege, ea trebuie aplicată. Putem cere inspectorilor să fie mai atenţi la astfel de acţiuni care există în şcoli, dar mai mult nu putem să face decât să aplicăm legea nu putem inventa o altă reglementare în care să îi rugăm pe colegii noştri să respecte legea”, a afirmat ministrul Educaţiei, Daniel David, răspunzând unei întrebări.

Citește și: Prognoza meteo martie 2025. Vreme nebună la început de primăvară. Se încălzeşte, apoi revine iarna

La rândul său, secretarul de stat din Ministerul Educaţiei Sorin Ion a explicat că există reglementare care interzice colectarea de fonduri. Acesta subliniază că ministerul nu doreşte să devină „Grinch ai mărţişorului”, subliniind că speră ca profesorii să nu condiţioneze calitatea actului didactic de cadourile primite.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
El este atacantul transferat de Dinamo! A sosit în cantonamentul din Polonia
Capital.ro
Viitorul premier al României. Călin Georgescu sau George Simion? Anunțul liderului senatorilor AUR, Petrișor Peiu: Să ajungă la vârf
Playtech.ro
Când devine periculoasă expunerea la soare. La ce ore este recomandat să stai la plajă vara și ce indică indicele UV
Adevarul
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Compania explică de ce elimină rutele
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Pensii iulie 2026. Când intră banii. Se aplică o mare schimbare pentru milioane de români
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?