Călcâi de geniu al lui Drogba, contra Realului. Cel mai frumos gol al sezonului, în Liga Campionilor

Didier Drogba a marcat golul de 3-1 al lui Galatasaray Istanbul, în meciul cu Real Madrid, din sferturile Ligii Campionilor, şi chiar dacă turcii au ratat calificarea în semifinale, reuşita ivorianului este una ce va fi inclusă şi în sezoanele viitoare în genericele de prezentare a competiţiei.

10 apr. 2013, 14:05

Când Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 8, la Istanbul, în meciul cu Galatasaray, se părea că Real Madrid nu va avea nici cea mai mică emoţie în obţinerea calificării în semifinalele Ligii Campionilor, mai ales prin prisma rezultatului din tur, 3-0.

Turcii au relansat însă meciul şi au marcat trei goluri în repriza a doua, mai mult pentru orgoliul propriu. Şi, pentru ca Galata să arate lumii întregi că părăseşte cu capul sus competiţia, golul de 3-1 a fost extraordinar.

Nordin Amrabat a centrat de pe dreapta, iar Didier Drogba a reluat cu călcâiul în plasă, din 8 metri, spre uluiala portarului Realului, Diego Lopez.