CALENDAR ORTODOX 2015: Ce sfânt sărbătorim sâmbătă

CALENDAR ORTODOX 2015: Sfantul Sfintit Mucenic Metodie este praznuit de catre Biserica Ortodoxa in fiecare an pe 20 iunie.
Alina Costache
19 iun. 2015, 12:58
CALENDAR ORTODOX 2015: Ce sfânt sărbătorim sâmbătă

CALENDAR ORTODOX 2015: Metodie i s-a incredintat lui Dumnezeu inca de mic. Tocmai de aceea a devenit pastor al cetatii Patara. A fost extrem de iubit de catre credinciosi pe care ii invata cuvantul lui Dumnezeu si toate cele sfinte. Un pagan pe nume Origen, cunoscut ca insela extrem de multi oameni, vazu ca Metodie devine din ce in ce mai iubit de catre credinciosi, decide sa devina si el pastor, spunand oamenilor ca este trimisul lui Dumnezeu.

Acest lucru a fost in zadar deoarece predicile lui Metodie despre iubire si preaslavire rasunau in urechile crestinelor. Acesta se manie din cale afara si observand ca toti mai multi oameni refuza sa se inchine idolilor, isi indeamna slujitorii sa il captureze si sa il ucida pe Metodie. Acolitii sai mersesera dupa Metodie pe care il captureaza. Dupa ce l-au prins acestia refuza sa il aduca inapoi la Origen si il omoara pe slujitorul lui Hristos, taindu-i capul cu sabia. Astfel, Metodie se muta in ceruri si sade alaturi Dumnezeu. Astfel, cel care slujea inainte Mielul lui Dumezeu, a devenit insasi miel, adus jertfa lui Dumnezeu.

Biserica Ortodoxa il recunoaste ca fiind un important aparator al crestinismului, luptand impotriva eresurilor si elinilor. De asemenea, in scrierile bisericesti, acesta este descris ca un om cu o dorinta arzatoare de a raspandi cuvantul si iubirea Domnului. Toate scrierile sale au culminat intr-un rod al iubirii de Dumnezeu, pline de cunostinta si folosinta.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet