Călin Georgescu a câştigat alegerile în diasporă. Elena Lasconi – pe 2, George Simion – pe 3

Călin Georgescu a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale şi a obținut cele mai multe voturi și în diasporă, arată datele oficiale.
Filip Stan
25 nov. 2024, 08:06
Călin Georgescu a câştigat alegerile în diasporă. Elena Lasconi - pe 2, George Simion - pe 3
Călin Georgescu a câştigat alegerile în diasporă. Elena Lasconi - pe 2, George Simion - pe 3

Călin Georgescu a obținut 43,42% din voturile exprimate în diasporă, arată rezultatele alegerilor prezidențiale, pe platforma AEP, după centralizarea a 97,15% din voturi. Acesta este urmat de Elena Lasconi, care a obținut 207.585 de voturi, respectiv 26,7%.

Pe locul trei s-a clasat George Simion, cu 94.199 de voturi – 12.12%. Pe locul patru este Mircea Geoană, cu 37.990 de voturi – 4.89%. Pe locurile 5 și 6 vin candidații partidelor tradiționale, respectiv PNL și PSD. Nicolae Ciucă a obținut 36.203 de voturi – 4.66%, iar Marcel Ciolacu a obținut 22.427 – 2.88%.

Citeşte şi: Cât de bogat este Călin Georgescu. Candidatul independent la alegerile prezidențiale are bani depuși la o bancă maghiară

„Suntem într-o lucrare unii cu alții și noi toți cu Dumnezeu. Nesiguranța economică impusă poporului român s-a transformat în nesiguranță pentru partidele politice. Poporul român a strigat, în seara asta, pace, și a strigat destul de tare. Dacă partidele politice ar fi avut mai mult timp să asculte și mai puțin timp să vorbească, poate că strigătul acesta n-ar fi fost degeaba. Acest strigăt a fost unul de suferință”, a declaratCălin Georgescu.

Citeşte şi: Călin Georgescu, primele declarații după ce a obținut 20% în turul întâi al alegerilor prezidențiale: „Poporul român a strigat, în seara asta, pace”

Rezultatul primului tur al alegerilor prezidențiale din România a surprins pe toată lumea, Presa internațională s-a arătat șocată de votul românilor.

„Un populist de extremă dreapta surprinde la alegerile prezidenţiale din România, urmând să intre în turul doi”, scrie agenția The Associated Press (AP) despre Călin Georgescu, precizând la momnentul transmiterii știrii că acesta se va confrunta probabil cu premierul Marcel Ciolacu în turul doi. Este „un rezultat care a cutremurat peisajul politic al ţării”, adaugă AP.

„Un populist de extremă dreapta puţin cunoscut a trecut în frunte la alegerile prezidenţiale din România, arată datele electorale, şi se va confrunta probabil cu premierul de stânga Marcel Ciolacu în turul doi, peste două săptămâni, un rezultat care a cutremurat peisajul politic al ţării. Georgescu, 62 de ani, a candidat independent şi nu era foarte cunoscut. El a depăşit majoritatea sondajelor locale, provocând o undă de şoc în mediul politic românesc în timp ce urca în top”, mai scrie AP.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
„Aș da 3 milioane de euro pe el”. Gigi Becali a anunțat transferul bombă pe care-l vrea la FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Interzis pentru proprietarii de apartamente. Președintele de bloc nu e obligat. Locatarii nu au niciun drept
Playtech.ro
Tabel cu cele mai mici dobânzi la bănci în 2026. Unde poţi face un credit avantajos: calcul pentru un împrumut de 10.000 de euro
Adevarul
Un amor dintre director și angajată s-a transformat într-un proces de sute de mii de euro. Bărbatul s-a căsătorit în secret
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Cum l-a numit Bogdan Stelea pe fostul său coleg de la Dinamo care a jucat cu probleme mari de sănătate: ”Avea o inimă cât casa!”
MediaFlux
Lista pensionarilor care vor primi până la 628 de lei în plus! Banii se dau în funcție de oraș
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil