Călin Georgescu, acuzații grave la adresa statului român și UE după retragerea Simonei Halep: „Statul român joacă murdar. Niciodată nu protejează marile valori și nici nu le apreciază”

Călin Georgescu a reacționat după anunțul Simonei Halep că se retrage din sport acuzând statul român și UE de faptul că nu au sprijinit-o în cazul de dopaj.
Alina Costache
05 feb. 2025, 22:57
Călin Georgescu, acuzații grave la adresa statului român și UE după retragerea Simonei Halep:

Călin Georgescu arată cu degetul către statul român acuzându-l că nu-și apreciază valorile și de aceea nu are interes să le protejeze.

„Una din cele mai mari sportive ale României și-a anunțat retragerea. De ce? Fiind un român, de înaltă valoare, care ținea cu anii podiumul internațional fără să o poată detrona cineva, a fost acuzată pe nedrept, suspendată, fără probe, ținută departe de teren cât să fie scoasă din circuit.

Am simțit noi, ca popor, ajutorul instituțiilor europene în cazul acestei extraordinare sportive? Cei cu adevărat vinovați au fost pedepsiți? Parcă nu… Și nu e singurul caz de acest fel.

Când e vorba de ambasadorii noștri din sport, de fapt cei mai mari, statul român joacă doar murdar. Atâta știu ei. Niciodată nu protejează marile valori și nici nu le apreciază”, a spus Călin Georgescu.

Citeste si Dan Negru, mesaj dur după ce Simona Halep și-a anunțat retragerea din tenis: ”Acum pot să spun: Halep a fost o întâmplare”

Reamintim că Simona Halep și-a anunțat retragerea, marţi seară, la scurt timp după eliminarea din primul tur Transylvania Open, turneul de la Cluj-Napoca dotat cu premii de 275.094 de dolari. Sportiva din Constanţa lasă în urmă un palmares impresionant, cu 24 de trofee, dintre care două de grand slam, şi 64 de săptămâni ca lider WTA. În 2023 ea a fost suspendată patru ani pentru dopaj.

Sunt împăcată, ştiu că nu am greşit cu nimic faţă de tenis. Vreau doar să mă odihnesc, sunt jucătoare de tenis profesionistă epuizată din punct de vedere emoţional. Vreau să las viaţa să mă surprindă. Nu ştiu ce se va întâmpla în viaţă, dar este un „La Revedere” din tenis, aici la Cluj, acasă. Am înţeles că este decizia corectă, că dacă nu te antrenezi zi de zi, nu poţi face faţă. Nu am regrete, privim înainte, poate aşa a fost să fie”, a declarat Halep, într-o conferinţă de presă la Cluj.

Citeste si CTP, despre retragerea din tenis anunțată de Simona Halep: ”Totul, oricât de frumos ar fi, se sfârșește într-o zi!”. Gazetarul renunță la a mai comenta meciuri de tenis

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Regula care schimbă tot pentru cei care locuiesc la bloc. Ce poate face Asociația de Proprietari: Nu există obligație din punct de vedere legal
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Bani și teren gratuit pentru tineri. Comisia Europeană va prezenta soluțiile de sprijin pe 18 și 19 iunie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți