Călin Georgescu cere demisia ministrului de Externe și de Cultură, după furtul Tezaurului Dacic din Olanda. ”Putem înțelege mesajul din spatele gestului: vă vom fura identitatea oricând vom dori, pentru că nu știți să vă apărați valorile”

Călin Georgescu îi acuză pe miniștrii de Externe și de la Cultură pentru furtul Tezaurului Dacic al României de la Muzeul Drents din Assen, din Olanda. Fostul candidat pro-rus la alegerile prezidențiale spune că cei doi miniștri trebuie să-și dea demisia.
Alina Costache
26 ian. 2025, 11:10
Călin Georgescu cere demisia ministrului de Externe și de Cultură, după furtul Tezaurului Dacic din Olanda. ''Putem înțelege mesajul din spatele gestului: vă vom fura identitatea oricând vom dori, pentru că nu știți să vă apărați valorile''

Călin Georgescu spune că ministrul de Externe și ministrul Culturii au dat dovadă de incompetență culturală și istorică, cerându-le demisia, după furtul Tezaurului Dacic al României de la Muzeul Drents din Assen, din Olanda.

Acesta a transmis într-un mesaj postat pe Facebook că statul român nu a știut să-și apere bunurile, acuzând că ceea ce s-a întâmplat nu e un simplu furt, ci există ”un mesaj în spatele acestui act penal”.

„S-a văzut din nou incapabilul stat român de a-și proteja tezaurul cultural, puținul rămas, la fel cum nu-și protejează nici tezaurul uman, poporul român!

Acuz direct Ministerul de Externe şi pe cel al Culturii pentru delăsarea și incompetența culturală și istorică de care dau dovadă. Intenționată sau nu – este tot incompetență! Cum este posibil ca parte din istoria noastră să nu fie protejată ferm?

Unde era paza? Unde era statul român implicat în protecția istoriei și patrimoniului nostru? Aici nu este un simplu furt! Există un mesaj în spatele acestui act penal!

Din miile de piese expuse în acel muzeu, doar acestea au fost furate, astfel putem înțelege mesajul din spatele gestului: vă vom fura identitatea oricând vom dori, pentru că nu știți să vă apărați valorile.

Acesta a fost adevăratul furt, cel al identității, din nou! Acel muzeu avea prestigiul necesar unei astfel de expoziții? Ce căuta acolo puținul nostru tezaur rămas, într-un muzeu ce nu avea capacitatea de a-și proteja nici patrimoniul intern?

Până și cel mai mic muzeu din România are pază constant, deci cui am pus noi la dispoziție patrimoniul nostru de neprețuit în Țările de Jos? Următoarea lor expoziție (de la Drents Museum) este una de păpuși și una de camere tip labirint! Întrebare în acest context: ce căuta o parte din tezaurul României acolo?

Demisia ministrului de externe și a ministrului culturii este acum absolut necesară! Prin indiferența lor profesională au fost complici!

De asemenea „felicit” trezirea în conștiință a organelor de lege din România pentru faptul că au deschis un dosar penal din oficiu! Poate așa trebuiau să facă și în cazul „furtului” celor 9 milioane de voturi, acolo a fost furat „tezaurul” democratic al României”, a scris Călin Georgescu pe Facebook.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Bianca Giurcanu a împlinit 31 de ani! Cum a fost surprinsă fosta concurentă de la Survivor de soțul ei
Fanatik.ro
Domeniul de-o importanță deosebită în România în care a dat lovitura Gigi Neţoiu. În ce a investit? „E cea mai tare din Europa”
Capital.ro
Adrian Negrescu avertizează: Economia României a intrat într-o „Epocă de Gheață”. Ce urmează până în 2028
Playtech.ro
Cât costă taxele de drum în Grecia în 2026. Tot ce trebuie să știi înainte să pleci cu mașina
Adevarul
„Ia ce ai şi du-te şi omoară-i”. Plan de asasinat la comandă în Țăndărei: patru bărbați au deschis focul asupra a doi rivali
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimele cuvinte ale lui Gabi Mureșan înaintea tragediei. Preotul care a încercat să-l salveze a povestit tot: „Cred că nu mai pot”
iamsport.ro
Fostul atacant l-a desființat pe Ion Țiriac, dar a fost contrat dur: ”D-aia nu ați făcut voi miliarde?”
MediaFlux
Putin vizează România! Rusia vrea să extindă războiul din Ucraina!
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?