Călin Georgescu, din ce în ce mai indezirabil în preferințele electoratului. Ilie Bolojan este cel mai apreciat personaj politic

Călin Georgescu este din ce în ce mai puțin apreciat de electorat, odată cu trecerea timpului și anularea candidaturii sale la alegerile prezidențiale din mai 2025. Suveranistul este la mare distanță în spatele celui mai dezirabil politician român, Ilie Bolojan.
Alina Costache
19 apr. 2025, 12:19
Călin Georgescu, din ce în ce mai indezirabil în preferințele electoratului. Ilie Bolojan este cel mai apreciat personaj politic
Călin Georgescu, din ce în ce mai indezirabil în preferințele electoratului. Ilie Bolojan este cel mai apreciat personaj politic

Călin Georgescu este din ce în ce mai indezirabil în topul încrederii românilor în actorii politici, mai ales după invalidarea candidaturii sale la alegerile prezidențiale din mai 2025 de către Curtea Constituțională. Datele noului sondaj AtlasIntel, comandat de Hotnews.ro, arată o schimbare semnificativă a preferințelor românilor.

Călin Georgescu, depășit clar de Ilie Bolojan în preferințele românilor

Ilie Bolojan, președintele interimar al României, este mult mai apreciat decât Călin Georgescu și cotat cu cea mai mare apreciere de către electorat. Sondajul arată că are o favorabilitate de 57% în rândul votanților români, în creștere cu 4% de la ultimul sondaj.

Președintele interimar este urmat de Crin Antonescu, candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR, cu o cotă de apreciere de 37%. Această cotă este cu 3% mai mare decât cea a lui Călin Georgescu, apreciat de numai 34% dintre români.

Citește și : Video! Spovedania lui Victor Ponta în biserică în Vinerea Mare! “M-am rugat lui Dumnezeu și românilor să-mi ierte greșelile și mai ales marele pacat al trufiei și laudei de sine!” Gest fără precedent al unui politician român!

La egalitate cu suveranistul se află George Simion, cu o cotă de încrede de 34%, iar aceștia sunt urmați de Nicușor Dan, cu o cotă de încredere de 33%.

Pe locul al cincilea este Traian Băsescu, cu 28% cotă de încredere. Spre comparație, Klaus Iohannis se bucură de aprecierea a numai 7% dintre români.

Citește și : Crin Antonescu a cheltuit cât toți ceilalți contracandidați la un loc, în campania electorală. De unde provin cele peste 7 milioane de euro

Sondajul AtlasIntel la comanda Hotnews a fost realizat pe un eșantion reprezentantiv de 2.994 de respondenți, prin metoda recrutare digitală aleatorie. Marja de eroare este de plus/minus 2 procente cu un interval de încredere de 95%.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Denis Drăguș renunță la o avere pentru a semna cu FCSB! Câți bani vrea de la Trabzonspor
Capital.ro
Se introduce portofelul digital. Schimbare majoră pentru români și restul europenilor începând din 2027. Documentele care vor putea fi folosite direct pe telefon
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?