Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia luată de Judecătoria Sectorului 1 nu este definitivă

Călin Georgescu rămâne sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară, a decis marți Judecătoria Sectorului 1.
Alina Andrei
03 feb. 2026, 18:50
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia luată de Judecătoria Sectorului 1 nu este definitivă
Bărbatul care l-a ameninţat pe Călin Georgescu, iertat de instanţă. Magistraţii ai închis dosarul: "Nu există interes public" FOTO: INQUAM

UPDATE Judecătoria Sectorului 1 a decis, marţi, ca fostul candidat la alegerile prezidenţiale Călin Georgescu să rămână sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară.

„Constată legalitatea şi temeinicia măsurii controlului judiciar, luată faţă de inculpatul Georgescu Călin, prin ordonanţa nr. 2226/221/P/2023/d1 din 26 februarie 2025 a procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, astfel cum a fost modificată ulterior. Menţine măsura preventivă a controlului judiciar faţă de inculpatul Georgescu Călin, până la o nouă verificare, dar nu mai târziu de 60 zile. Respinge, ca neîntemeiată, cererea de revocare a măsurii preventive. Cu drept de contestaţie în termen de 48 ore de la comunicare”, se arată în decizia instanţei, care nu este însă definitivă.

Știre inițială

Călin Georgescu, din nou în fața judecătorilor! Magistrații decid dacă liderul suveranist rămâne sub măsura controlului judiciar, după mai bine de un an de măsuri restrictive. La ieșirea de la Judecătoria Sectorului 1, Călin Georgescu a cerut descretizarea ședinței CSAT de anulare a alegerilor prezidențiale din 2024. Fostul candidat la prezidențial urmează să ajunga la secția Poliției Buftea pentru semnarea controlului judiciar.

„Când dreptatea se vinde, nedreptatea devine lege. O justiție care nu are repere morale, e o invitație la haos și dictatură, iar România, pe moment, a apucat pe acest drum. Nu trebuie să mai acceptați și să trăiți în minciună. Turul doi înapoi, întoarcerea la adevăr și la demnitate.

Orice vreme își are vremea și fructele stricate cad din pom singure. Este bine de desecretizat ședința CSAT și ședința informală a CCR de anulare a alegerilor, nemaivorbind de mascarada alegerilor din mai 2025.”, a spus Călin Georgescu.

Fostul candidat la alegerile prezidențiale are de înfruntat mai multe dosare în instanță. Călin Georgescu a apărut în faţa magistraţilor şi luni, într-un alt dosar în care judecătorii au rămas în pronunțare. Este vorba despre procesul în care contestă o decizie prin care s-a dispus începerea judecării pe fond în dosarul în care este acuzat de propagandă legionară.

Citește și: Călin Georgescu îşi pregăteşte propriul partid: „George Simion nu este omul oamenilor lui, al celor care cu adevărat îl susțin. El este omul altora”

La ieșirea din sediul instanței, Călin Georgescu s-a plâns că ”sistemul încearcă să mă doboare”.

„Dreptatea e, fără îndoială, un ideal agreat de noi toți. Însă, categoric, doar o justiție adevărată o poate transforma în realitate. Sistemul, sigur, încearcă să mă doboare și, probabil, va înregistra astăzi un succes efemer. Însă Nicolae Iorga spunea că sunt succese care te înjosesc și înfrângeri care te înalță.

Eu spun în felul următor: oamenii fericiți nu își pierd timpul rănindu-i pe alții. Răul vine de la cei nefericiți, frustrați, mediocri și, în mod special, invidioși — adică clasa politică. Poporul român cel trezit în conștiință și iubitor de Dumnezeu știe că permanent dă testul credinței pentru apărarea valorilor milenare: Dumnezeu, Patrie, Familie, Onoare, pentru iubirea de Dumnezeu și pentru a înțelege că suferința este o încercare de mântuire”, a declarat Călin Georgescu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
Marius Șumudică a comentat subiectul „Dan Petrescu, director tehnic la FCSB”. „Ar fi o lovitură, el arde pentru fotbal. E cel mai bun!”. Exclusiv
Capital.ro
Marile rețele comerciale din România reduc consumul de energie. AMRCR anunță măsuri voluntare aplicate în magazine și spațiile administrative
Playtech.ro
Ce aparate consumă cel mai mult curent în timpul caniculei. Cum poți reduce factura la energie
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Rusia s-a răzgândit! Răsturnarea de situație privind războiul din Ucraina
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România