Călin Georgescu, hotărât să se adreseze instanței supreme după anularea alegerilor, chiar dacă nu există cale de atac împotriva deciziilor CCR: „Acțiunile sunt în curs”

Călin Georgescu a declarat, în prima sa intervenție după decizia CCR de anulare a alegerilor, că va ataca hotărârea în instanță.
Alina Costache
06 dec. 2024, 21:55
Călin Georgescu, hotărât să se adreseze instanței supreme după anularea alegerilor, chiar dacă nu există cale de atac împotriva deciziilor CCR: „Acțiunile sunt în curs”
Călin Georgescu va ataca în instanță anularea alegerilor

Călin Georgescu, candidatul independent la alegerile prezidențiale, a declarat vineri seară, în prima sa inertvenție după decizia Curții Constituționale de anulare a alegerilor prezidențiale, că se va adresa ÎCCJ.

Citește și: Călin Georgescu neagă vehement că în spatele lui s-ar afla o reţea condusă şi finanţată de Rusia: „În spatele meu este doar poporul român. Nu există nimic în sensul celor expuse prin CSAT”

El a subliniat că va contesta inclusiv aspecte menționare în documentele CSAT.

„Deja avocații mei au luat în calcul acest aspect. Evident că vom merge la Înalta Curte, asta e clar. Deja acțiunile sunt în curs. Cunoaștem poziția Curții, dacă 9 oameni decid peste 19 milioane, deja este clar că…Toate astea nu mai contează. A fost luată decizia că totul e în ordine și cu două zile înainte ei decid că se anulează”, a declarat Călin Georgescu, la Realitatea PLUS.

Deciziile CCR sunt, de la data publicării, general obligatorii, au efecte pe viitor și nu există cale de atac împotriva acestora.

Citește și: Călin Georgescu nu se lasă intimidat de CCR: „Lucrurile nu vor rămâne cum își dorește sistemul. Nu mă vor putea opri”

La scurt timp după decizia CCR de anulare a alegerilor prezidențiale, președintele Klaus Iohannis a afirmat că avea informații de la Servicii încă din luna iunie despre ingerința Rusiei în alegerile prezidențiale din România și despre faptul că „această campanie a fost sprijinită dintr-un stat străin de interesele României”

În replică, Călin Georgescu a susținut, într-o intervenție la Realitatea PLUS, că nu este susținut de Rusia și că în spatele lui se află doar poporul român.

„Nu există nimeni și niciun stat în spatele meu. În spatele meu este doar poporul român. Nu există nimic în sensul celor discutate și expuse prin CSAT, cum că aș avea relații cu alte state”, a spus Călin Georgescu.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Ce note a luat fiica Ancăi Serea la Bacalaureat. Ce a nemulțumit-o pe vedetă: ”Inuman și nedrept”
Fanatik.ro
Corina Caragea, cucerită de o destinație din Europa: ”Are un farmec pe care îl găsești greu în altă parte”
Capital.ro
UPDATE Tribunalul București suspendă deciziile Congresului PNL. Reacția liberalilor: Vom căuta dreptatea până la capăt
Playtech.ro
Amendă de 200 de euro pentru o ținută banală de vacanță. Regula pe care turiștii trebuie să o știe în Italia
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Influencerul Connor Murphy și-a găsit sfârșitul într-un lac din Thailanda, în timp ce fugea de poliție. Martorii spun că ar fi avut un comportament neobișnuit
iamsport.ro
Gigi Becali a primit ”o sumă imensă” pentru Tavi Popescu. Decizia luată de patronul FCSB
MediaFlux
Trump și Zelenski au pus totul la cale. Cum va fi oprit Putin
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?