Călin Georgescu îl acuză pe Klaus Iohannis că a orchestrat o lovitură de stat: „Frica s-a instalat în acest individ” / „Ne-a arătat că poporul nu a existat”

Călin Georgescu a lansat acuzații grave la adresa președintelui Klaus Iohannis, pe care îl face vinovat de o lovitură de stat. Candidatul suveranist la alegerile prezidențiale din 24 noiembrie îl numește pe Iohannis un laș, care a ignorat poporul, în timp ce mergea în vacanțe exotice.
Filip Stan
19 dec. 2024, 22:00
Călin Georgescu îl acuză pe Klaus Iohannis că a orchestrat o lovitură de stat: „Frica s-a instalat în acest individ” / „Ne-a arătat că poporul nu a existat”

Călin Georgescu a fost prezent joi, 19 decembrie, în studiourile Realitatea Plus, unde a vorbit despre subiectele sensibile din ultimul timp, legate de anularea candidaturii sale la alegerile prezidențiale, încercarea de asociere a acestuia cu personaje din lumea interlopă, precum și de declarațiile președintelui Klaus Iohannis, pe care îl acuză că a orchestrat o lovitură de stat.

Călin Georgescu îl acuză pe Klaus Iohannis de lovitură de stat

Câștigătorul primului tur al alegerilor prezidențiale a avut o atitudine foarte dură față de președintele Klaus Iohannis, pe care îl acuză că a luat decizii care au pus în pericol ordinea constituțională. Călin Georgescu spune că președintele arată o atitudine de impostură, vizibilă mai ales la ultimul interviu.

Acest haos a fost produs de cei 9 judecători de la CCR, plus unul, respectiv Klaus Iohannis, și sigur, n-ar fi deloc rău să amintesc că Procurorul General ar trebui să se autosesizeze, pe baza Codului Penal, respectiv art. 394 și 397, legate de decizii care pun în pericol ordinea constituțională și anularea alegerilor în mod nejustificat. Sunt foarte valabile, iar eu sunt pentru a reanaliza și remonta această ordine constituțională, de a o recalibra, fiind viciată profund. Cele două articole fac referire precisă la ce se întâmplă în zilele pe care le trăim. Este această acțiune legată de impostură, pe care Klaus Iohannis o prezintă, mai ales la ultimul interviu, foarte delicat”, a spus Călin Georgescu.

Citește și : Călin Georgescu aruncă bomba după ce Curtea de Apel a amânat contestaţia privind anularea alegerilor: „Situația este foarte gravă”

Președintele TikTokului acuză inconsecvența președintelui, care nu a putut să spună dacă a fost vorba despre o suspiciune, în cazul său, sau faptele chiar au existat. Toate acestea, spune Georgescu, pentru a induce în eroare electoratul și pentru a sfida instituțiile statului.

Atitudine de impostură și una, care poate fi foarte clară, de infracțiune. În momentul în care treci de ziua de 21, conform art. 83 din Constituție, dincolo de faptul că este o acțiune de parvenit, deoarece de la aruncarea paltonului până la celebrele sejururi în țările calde, ne-a arătat că poporul nu a existat. Frica s-a instalat în acest individ, este de înțeles, iar acest lucru nu mai poate continua în felul ăsta. La cum a pus problema, în sensul în care a fost întrebat „Aveți vreo dovadă?”, „Nu am, dar este o suspiciune”. Dincolo de aceste lucruri, nu este, dar de fapt e o suspiciune, dar de fapt este, la final, doamna Alexandrescu, este o poziție clară a unui om laș. Prin această aserțiune, Klaus Iohannis le transmite instituțiilor statului că sunt inutile. Pentru că, totuși, până pe data de 21 decembrie, este președintele României”, a mai precizat Călin Georgescu.

Citește și : Călin Georgescu dă un semnal puternic pentru scena politică: „Vremea schimbării a venit deja, numai că cei în cauză nu pot să o recunoască”

Câștigătorul primului tur al alegerilor prezidențiale nu poate să înțeleagă poziția lui Klaus Iohannis referitoare la instituțiile statului și la informațiile pe care le primește de la serviciile secrete, pe care o numește „halucinantă”.

De pe prima funcție în stat primești informație precisă, la secundă. Ori nu i s-a dat această informare, ori i s-a dat și o interpretează după bunul plac. Modul în care a prezentat demonstrează un aspect de lașitate majoră. Practic, tu arunci la gunoi toate instituțiile statului, inclusiv oamenii care te-au deservit, te-au sprijinit, timp de 10 ani. Îi faci, practic, pe toți proști, prin modul prin care a prezentat această poziție halucinantă”, își încheie punctul de vedere Călin Georgescu.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Incredibil! Meciul la care Christian Eriksen s-a prăbușit din nou pe gazon fusese ales special ca un omagiu pentru starul danez. S-a jucat lângă locuința lui, pentru ca familia să-l poată vedea
Capital.ro
Obligație la bloc 2026. Ai voie să renovezi apartamentul când vrei? Regulile pe care trebuie să le respecte toți proprietarii
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți