VIDEO Călin Georgescu, interviu EXPLOZIV în presa americană: „A fost o lovitură de stat comandată de Administrația Biden și implementată de sistemul oligarhic”

Călin Georgescu a oferit un interviu de senzație în presa americană, în care i-a numit pe cei ce ar fi fost direct implicați în „lovitura de stat” din România: Administrația Biden și Uniunea Europeană.
Alina Costache
19 feb. 2025, 20:58
VIDEO Călin Georgescu, interviu EXPLOZIV în presa americană: „A fost o lovitură de stat comandată de Administrația Biden și implementată de sistemul oligarhic”
Călin Georgescu, interviu EXPLOZIV în presa americană: „A fost o lovitură de stat comandată de Administrația Biden și implementată de sistemul oligarhic” (Sursă foto stânga : Inquam)

Călin Georgescu a oferit un interviu exploziv în presa americană, unde a vorbit despre decizia de anulare a celui de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale din România, programat să aibă loc pe 8 decembrie 2024.

Călin Georgescu, interviu exploziv în presa americană

Candidatul independent susține că decizia a fost luată la comandă politică, numind-o o „lovitură de stat”, comandată de Uniunea Europeană și Administrația Biden, în fața jurnalistului american Mario Nawfal.

Mario Nawfal: Vreau să revin la cine a luat de fapt decizia. Teoretic, sunt nouă judecători ai Curții Constituționale?

Citește și : Călin Georgescu lansează o nouă amenințare pentru judecătorii CCR. Ultimatum până pe 21 februarie: “Vom învinge de fiecare dată”

„Exact, nouă judecători ai Curții Constituționale, plus unul, fostul președinte Iohannis. Deci, zece persoane decid în locul a nouă milioane de oameni. Așa a fost, atât de simplu”, a afirmat Călin Georgescu în interviu.

Același lucru a fost spus, conform suveranistului, și de contracandidata sa din turul al doilea, Elena Lasconi, dar și de către fostul președinte Traian Băsescu. Independentul numește anularea o „lovitură de stat comandată din străinătate”

„Da, exact. Și doamna Lasconi, la fel ca fostul președinte Băsescu au recunoscut acum câteva zile că a fost o intervenție politică. Au spus deschis acest lucru. O intervenție politică. De fapt, noi știm că și cetățenii români sunt conștienți că a fost o lovitură de stat comandată din străinătate și implementată aici de sistemul oligarhic”, a precizat Călin Georgescu.

Administrația Biden ar fi dat „lovitură de stat” în România

Întrebat care sunt factorii de putere care au dat „comanda” loviturii de stat, suveranistul a indicat, în primul rând, Administrația Biden, dar și Uniunea Europeană, deoarece l-ar fi văzut ca persoana care poate opri sistemul lor corupt.

„Din străinătate înseamnă în primul rând Administrația Biden. Știm foarte bine și este absolut oficial că (n.red. – fostul secretar de Stat Antony) Blinken, din Administrația Biden, a fost implicat, de asemenea, Uniunea Europeană a fost implicată în acest proces pentru a opri și a anula alegerile.

Citește și : Președintele CCR, reacție la amenințările lui Călin Georgescu: „Voturile oamenilor din orice țară nu pot fi însușite prin manipulări”

Este un fapt că există legături cu sistemul financiar, cu toată corupția de aici. Și sigur că au văzut în mine persoana care le poate opri tot sistemul”, a explicat Călin Georgescu.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Cine sunt autorii masacrului din Australia! Un tată și fiul său au ucis 16 persoane
Fanatik.ro
Anunț de ultimă oră despre situațiile lui Musi și Karamoko înainte de UTA – Dinamo. Exclusiv
Capital.ro
UPDATE Decizie pentru Călin Georgescu și Horațiu Potra. Avocatul liderului suveranist a făcut anunțul
Playtech.ro
Ce înseamnă E10 la centrală. Eroarea semnalată de mulţi români în ultima perioadă
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Primele rezultate ale necropsiei lui Marco, tânărul care s-a stins după un majorat! Ce ar fi dus, de fapt, la decesul băiatului
iamsport.ro
L-a vizitat pe Crin Antonescu la muncă și a fost ȘOCAT de ce a văzut sub biroul său: ”Nu o să uit niciodată! Vă pot confirma că e adevărat ce se spune”
MediaFlux
Negociatorii americani cer în continuare Ucrainei să renunţe la Donbas: Vladimir Putin vrea teritorii. Președintele Finlandei, discuții separate cu ginerele lui Trump și cu Zelenski
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde