Călin Georgescu, la Poliţie, după nici 24 de ore de când candidatura i-a fost respinsă de CCR

Călin Georgescu s-a prezentat miercuri la controlul judiciar. Fostul candidat la prezidențiale este acuzat de șase infracțiuni, printre care fals în declarații, instigare la acțiuni contra ordinii constituționale și comunicarea de informații false.
Filip Stan
12 mart. 2025, 17:55
Călin Georgescu, la Poliţie, după nici 24 de ore de când candidatura i-a fost respinsă de CCR

Fostul candidat la alegerile prezidenţiale Călin Georgescu a ajuns la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ilfov, mai repede decât era planificat. A stat aproximativ 5 minute de vorbă cu polițiștii și a făcut acele formalități pentru controlul judiciar.

Georgescu nu a dat declarații nici în momentul în care a intrat în sediul IPJ Ilfov, nici în momentul în care a plecat.

A ales să nu stea de vorbă cu presa și să nu răspundă în niciun fel la întrebări. El este plasat sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, timp în care are anumite interdicții impuse de oamenii legii.

Totodată sunt mai multe acuzații pe care i le aduc procurorii, inclusiv cele legate de comunicare de informații false, fals în declarații sau acțiuni împotriva ordinii constituționale.

Citeşte şi: Se strânge laţul! Eugen Sechila, unul dintre cei mai importanţi colaboratori ai lui Călin Georgescu, trimis în judecată

Călin Georgescu a ajuns la sediul Inspectoratului de poliție al județului Ilfov însoțit de una dintre persoanele care i-au asigurat paza și protecția încă de lunile trecute și a ales să nu stea de vorbă cu presa.

Este prima apariție publică a lui Georgescu după decizia Curții Constituționale, care practic nu-i mai permite să candideze la alegerile prezidențiale.

Citeşte şi: Nepotul lui Nicolae Ceaușescu, prins când ar fi încercat să fure dintr-un magazin din Italia. ”A fost o greșeală”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Microbuze de 28,8 milioane de euro pentru IGSU: cine a câștigat licitația și ce legături apar cu un apropiat al lui Klaus Iohannis
Capital.ro
Doliu în televiziune! Un mare nume din industrie s-a stins la doar 47 de ani: Suntem profund îndurerați
Playtech.ro
La ce se uită însoţitorii de zbor când te urci în avion. Detaliile pe care le urmăresc mereu: „Vă scanăm în câteva secunde”
Adevarul
Lacul Cinciș, de nerecunoscut după epoca vacanțelor de 1 Mai. De la sutele de corturi la junglă, insule și locuri interzise
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața după ce a suferit un infarct la volan, în București. A intrat cu mașina într-o șoferiță de 32 de ani
iamsport.ro
Nu Iordănescu, Lucescu sau Ienei! ”El a fost cel mai șmecher antrenor din istoria fotbalului românesc”
MediaFlux
Gest extrem de îndrăzneț făcut de fiica lui Putin. Absolut nimeni nu are voie să se apropie de un supercomputer
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR