Călin Georgescu, primele declarații după ce BEC i-a respins candidatura: „Europa este acum o dictatură, România este sub tiranie!”

Călin Georgescu a făcut primele declarații după ce Biroul Electoral Central a luat decizia de a-i respinge candidatura.
Alina Costache
09 mart. 2025, 20:52
Călin Georgescu, primele declarații după ce BEC i-a respins candidatura: „Europa este acum o dictatură, România este sub tiranie!”
Călin Georgescu
„O altă lovitură directă în inima democrației din întreaga lume! Un singur mesaj mai am: dacă democrația din România va cădea, întreaga lume democratică va cădea! Aici este doar începutul. Este atât de simplu!
Europa este acum o dictatură, România este sub tiranie!”, 

Citește și: Gigi Becali, după scoaterea lui Călin Georgescu din cursă: „Nu mă mai interesează să candidez la prezidenţiale”

Și Victor Ponta a reacționat după decizia BEC: „Sunt absolut împotriva eliminării unui candidat „la masa verde”! Nu îl votez pe Călin Georgescu, dar îmi dau seama ce abuzuri pot fi comise împotriva tuturor! Dacă așa vor să-i facă loc lui Crin Antonescu, ca să păstreze sistemul lui Iohannis, poporul îi va pedepsi la vot!”, a scris Victor Ponta într-o postare pe Facebook.

Elena Lasconi, candidata USR, e în asentiment cu fostul premier și e de părere că Georgescu va depune o contestație în acest sens: „S-au grăbit să dea publicității un comunicat. Cred că ar trebui să vină rapid cu această motivare și sunt sigură că domnul Georgescu o să depună contestație în termen la Curtea Constituțională. Eu văd că e vorba de niște anchete serioase și nu cred că se va întâmpla atât de rapid. În justiție, văd că lucrurile merg destul de greu”, a declarat Elena Lasconi, la B1 TV.

Citește și: Elon Musk, mesaj pe X după ce BEC a respins candidatura lui Călin Georgescu: „E o nebunie!”

Biroul Electoral Central a respins, duminică seara, candidatura lui Călin Georgescu. BEC a invalidat candidatura lui Călin Georgescu la președinția României cu un vot de 10 la 4, atât pentru condiții de formă, cât și pe fond.

La anunțul invalidării, susținătorii lui Georgescu au încercat să rupă gardurile jandarmilor și să pătrundă în clădire.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Fotbalistul român care a dat lovitura în cazino: “Chintă royală maximă în prima seară! A băgat banii cash în geantă”
Capital.ro
A murit un mare român! Dan Andronic: In Memoriam – Eugen Papadima era un creier briliant, un spirit căutător, un intelectual de marcă
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Mircea Lucescu a spus cu ce echipă ar fi putut câștiga Liga Campionilor: ”Dacă nu se întâmpla asta...”
MediaFlux
Cod roșu de ninsori și vânt puternic în România până luni seara! ANM a anunțat zonele vizate și de codurile portocalii și galbene (HARTĂ)
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend