Călin Georgescu revine cu un mesaj pentru susținători, după tăcerea misterioasă: „Mă DEZIC și DEZAPROB”

Călin Georgescu revine cu un nou mesaj pentru susținătorii săi, după săptămâni întregi în care nu a mai dorit să vorbească public. Suveranistul transmite românilor mesajul mult așteptat.
Irina Dumitrescu
09 apr. 2025, 09:46
Călin Georgescu revine cu un mesaj pentru susținători, după tăcerea misterioasă: „Mă DEZIC și DEZAPROB”
Călin Georgescu revine cu un mesaj pentru susținători, după tăcerea misterioasă: „Mă DEZIC și DEZAPROB”

UPDATE: Fostul candidat la alegrile prezidențiale, Călin Georgescu, a ajuns, miercuri, la Poliția Ilfov, pentru a semna controlul judiciar. Mai mulți susținători l-au întâmpinat scandând „Turul 2, înainte! Călin Georgescu, președinte”.

Călin Georgescu a transmis primul mesaj pentru susținătorii săi, după săptămânile în care nu a mai scos niciun cuvânt cu privire la campania prezidențială aflată în desfășurare.

Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, a fost pus sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile. El are mai multe interdicții, printre care să părăsească țara fără încuviințarea autorităților judiciare și nu are voie să posteze pe rețelele de socializare conținut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist sau xenofob.

Georgescu este urmărit penal pentru șase infracțiuni, cea mai gravă fiind cea de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată.

Georgescu este acuzat că a pus la cale un plan de destabilizare a României cu ajutorul mercenarilor conduși de Horațiu Potra, după ce Curtea Constituțională a anulat rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale.

Călin Georgescu revine cu un mesaj fulminant pentru susținătorii săi

Călin Georgescu anunță că se dezice și se distanțează de orice fel de acțiuni juridice, donații sau care presupun prelucrarea datelor cu caracter personal, care îi folosesc numele, imaginea, dar și programul Hrană, Apă, Energie.

„Mă dezic și dezaprob orice tip de acțiuni (juridice, donații sau care presupun prelucrare de date cu caracter personal) în numele meu sau care folosesc imaginea mea și programul Hrană, Apă, Energie!”, a declarat Călin Georgescu pe site-ul său.

Citește și : Noi probe în dosarul în care este anchetat Călin Georgescu. Fostul candidat la prezidențiale urmează să fie audiat din nou

Sursă foto: calingeorgescu.ro

Sursă foto: calingeorgescu.ro

Website-ul „Proiect de Țară – România Suverană”, de care fostul candidat independent se dezice, este susținut de Botomei Vasile, un mediator din Bacău, și nu are nicio legătură cu suveranistul Călin Georgescu.

Suveranistul urmează să fie audiat din nou

Călin Georgescu urmează să fie chemat iarăși la audieri, susțin sursele judiciare citate de Antena 3 CNN. Procurorii ar fi obținut noi probe în cazul suveranistului, iar în perioada următoare urmează să aibă loc percheziții informatice și audieri ale unor martori cheie.

Suveranistul este cercetat pentru șase capete de acuzare, printre care se numără și instigarea la acțiuni împotriva ordinii constituționale. Măsura controlului judiciar dispusă împotriva sa este pe cale să expire, însă anchetatorii urmează să-l audieze din nou și, cel mai probabil, să-i comunice prelungirea măsurii cu încă 60 de zile.

Citește și : Victor Ponta îl vrea pe Călin Georgescu la o dezbatere între el și Simion: „Eventual, să ne pună întrebări. Este legitimat de votul din noiembrie”

Conform acelorași surse, procurorii se bazează pe noi elemente care ar putea consolida cazul și vor extinde cercetările, inclusiv prin expertizarea dispozitivelor informatice ridicate în cadrul anchetei. Audierile martorilor-cheie ar putea oferi detalii esențiale privind faptele puse în sarcina lui Georgescu.

Măsura controlului judiciar aplicată fostului candidat independent este pe cale să expire. El va fi audiat din nou, potrivit surselor judiciare consultate de Antena 3 CNN, iar cel mai probabil procurorii îl vor înștiința că va fi prelungit controlul judiciar cu încă 60 de zile.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Gică Hagi și Simona Halep, în aceeași echipă la Asia Express? Anunțul făcut de Gabi Tamaș și Dan Alexa
Capital.ro
Monica Pop îi trezește pe români. Boala foarte des întâlnită care te poate orbi complet: Din 3 în 3 luni!
Playtech.ro
Cum îți dai seama că moarea e bună. Semnul care arată că varza e reușită
Adevarul
Elevi medaliați internațional nu mai primesc burse sportive, după o decizie a Ministerului Educației. Părinții se revoltă
wowbiz.ro
Primele rezultate ale autopsiei în cazul Sarei, fetița de 2 ani moartă pe scaunul stomatologic! Ceea ce s-a aflat acum e de-a dreptul șocant
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Incredibil ce detaliu important au ignorat cei de la cabinetul stomatologic unde s-a stins fetița de doi ani! Mesajul care răstoarnă investigațiile
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
Dispar ouăle din magazine! Anunțul Ministerului Agriculturii
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume