Călin Popescu Tăriceanu: ALDE a semnat moţiunea de cenzură, dar nu va intra la guvernare

Călin Popescu Tăriceanu a declarat marţi că parlamentarii ALDE au semnat moţiunea de cenzură, dar partidul nu va intra la guvernare. Liberalii vor trebui să formeze un guvern minoritar, a mai spus Tăriceanu.
Iulian Tudor
01 oct. 2019, 14:25
Călin Popescu Tăriceanu: ALDE a semnat moţiunea de cenzură, dar nu va intra la guvernare

„Nu vom intra la guvernare. Probabil că PNL va trebui să facă un guvern minoritar şi sigur că vor trebui să aibă loc discuţii cu privire la ceea ce se angajează în continuare acest guvern care va trebui să primească votul în Parlament. (…) I-am rugat pe colegii mei să reflecteze la modul foarte serios cu privire la condiţiile pe care noi le vom solicita de la viitorul guvern care va veni în Parlament să obţină votul de încredere”, a spus Călin Popescu Tăriceanu după şedinţa Biroului Politic Central al ALDE.

El a subliniat că, din punct de vedere al ALDE, „nu este realist scenariul unui guvern PSD – ALDE – PRO România”.

Preşedintele ALDE a reamintit că i-a cerut în august premierului Dăncilă „o resetare” a coaliţiei şi Guvernului şi că refuzul acesteia a dus la ieşirea ALDE de la guvernare.

„În momentul în care ai indicii solide că nu ai susţinerea necesară pentru a continua guvernarea, cum se întâmplă în acest moment – peste 70% din populaţie consideră că direcţia în care merge ţara este una greşită -, democratic este să te dai la o parte şi să creezi posibilitatea unei noi formule democratice, care, sigur, se poate agrega în Parlament, pentru constituirea unei majorităţi şi a unui nou guvern”, a arătat Călin Popescu-Tăriceanu. 

Moţiunea, intitulată „Ca să reconstruim România, Guvernul Dăncilă trebuie demis de urgenţă!”, are 237 de semnături de la parlamentari PNL, USR, PMP, PRO România, ALDE, UDMR, minorităţi naţionale, dar şi două de la PSD, conform liderului liberalilor Ludovic Orban. Pe de altă parte, PSD susţine că nici această moţiune de cenzură nu va trece.

Citeşte şi: MOŢIUNEA DE CENZURĂ se depune marţi. Ultimele calcule în taberele politice. Ludovic Orban: „Mai negociem, n-am nicio temere”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, de fapt, la FCSB? Mihai Pintilii, verdict dur din vestiar: „Se vedeau titulari”
Capital.ro
Salariul minim din Europa în 2026: diferența dintre suma primită și puterea reală de cumpărare. Pe ce loc se află România
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
Culisele planului eșuat al Israelului de a răsturna regimul iranian
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Rebeca este fetița care și-a pierdut viața în urma accidentului din Bacău. Părinții sunt devastați: „Iubirea noastră, de ce ai plecat?”
iamsport.ro
Banciu a numit viitoarea campioană a României: ”O să câștige atât sezonul regulat, cât și play-off-ul!”
MediaFlux
Gata cu buletinele vechi! Cartea de identitate electronică devine documentul standard în România
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România